Kam nejlépe uložit použité jaderné palivo, chtějí experti zjistit do roku 2015

Nová Státní energetická koncepce počítá s dvojnásobným podílem jaderné energie na výrobě elektřiny do roku 2030. Otázkou zůstává, co bude s použitým jaderným palivem, které po výrobě elektřiny zbude.

Stát prostřednictvím Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) momentálně hledá vhodné místo, kde pro použité palivo hlubinné úložiště vybudovat. Vytipoval šest vesnic a dva vojenské újezdy.

„Hlubinné úložiště by mělo být v provozu nejpozději do roku 2065. Chceme najít místo, které bude vhodné jak z hlediska bezpečnosti, ale i ekonomické náročnosti. Chceme s obcemi vyjednat souhlas,“ říká vedoucí oddělení přípravy hlubinného úložiště Jiří Slovák ze Správy úložišť radioaktivních odpadů.

Vyjednat od obcí souhlas pro další průzkum ale nebude nic jednoduchého. Navíc s průzkumem by muselo souhlasit všech šest obcí. Ty ve všech vytipovaných lokalitách průzkum odmítly už v roce 2004. Přesto se od nich SÚRAO bude snažit získat souhlas pro výzkum ještě letos.

„Zavázali jsme se jednoznačně referendem. Devadesát procent lidí s tím nesouhlasí a zastupitelé obce se s tím ztotožňují. Nevidím jediný důvod, proč zahajovat nějaké průzkumy, nebo další dílčí kroky, které by k vybudování úložiště vedly,“ zdůvodňuje starosta Budišova Petr Piňas.

Stát od roku 1988 nechal prozkoumat 119 lokalit. Podle předběžného geologického průzkumu jsou vhodné Rohozná na Jihlavsku, Pačejov na Klatovsku, Božejovice na Táborsku, Blatno na Plzeňsku, Budišov na Třebíčsku a Lodhéřov na Jindřichovickohradecku a vojenské újezdy Boletice a Hradiště.

Předběžné výsledky geologické analýzy ukazují, že vhodné geologické podmínky pro případné umístění hlubinného úložiště by mohly existovat ve vojenských újezdech Boletice v jižních Čechách a Hradiště v Karlovarském kraji.

Podle Slováka bude na dvou vytipovaných újezdech probíhat další měření pomocí družic, ale také geofyzikální měření. Vhodné místo by chtěli experti nalézt do roku 2015. Jen jaderná elektrárna Dukovany vyprodukuje ročně 38 tun použitého jaderného paliva. Palivo je uloženo do speciálních kazet, které se po jeho použití umísťují do bazénu použitého jaderného paliva vedle reaktoru.

Po několika letech jsou kazety přemístěny do kontejnerů a pravidelně kontrolovány. Použité jaderné palivo musí být skladováno okolo šedesáti let, kdy klesne jeho tepelný výkon pod hodnotu jeho dalšího použití. Palivo potom může být umístěno do hlubinného úložiště.

„Provozovatel jaderné elektrárny je odpovědný za použité jaderné palivo po dobu skladování, stát je odpovědný za jeho trvalé uložení v hlubinném úložišti. V Dukovanech mají kapacitu skladování použitého jaderného paliva na čtyřicet až padesát let provozu,“ uvedl Jan Coufal, vedoucí projektového týmu sklady použitého jaderného paliva ze společnosti ČEZ.

Zdroj: Moravské hospodářství

zpět na úvodní stránku