Stavba jaderných elektráren přinese britskému průmyslu miliardové kontrakty

Stavba nových jaderných elektráren společnosti EdF Energy ve Velké Británii přinese britskému průmyslu kontrakty za miliardy liber a také tisíce nových pracovních míst. Na nedávné konferenci v Londýně věnované příležitostem, které vytváří rozvoj jaderné energetiky, to uvedli šéf EdF Energy Vincent de Rival a britský ministr energetiky Lord Hunt.

První z nových jaderných reaktorů v Británii patřící společnosti EdF Energy má být uveden do provozu již v roce 2017, další pak do roku 2025. Tak rozsáhlá výstavba podpoří domácí britský průmysl a stavebnictví. Bude nutné vytvořit tisíce nových pracovních míst. Očekává se, že bude vypsáno kolem 150 tendrů na dodávky nejrůznějšího druhu za miliardy britských liber.

Pro britský průmysl to je významný impuls k dalšímu rozvoji a k utvoření nových dodavatelských a pracovních vztahů, které bude možné využívat také v budoucnu, a to i na globálním trhu.

Rozvojem jaderné energetiky získá Británie spolehlivý zdroj elektrické energie s nízkými provozními náklady a s velmi nízkými emisemi skleníkových plynů. Stavba a provozování jaderných elektráren také přispějí k výchově nových generací odborníků s cennými profesními znalostmi, které pomohou britské energetice a britskému průmyslu obstát v silné konkurenci.

EdF plánuje postavit ve Velké Británii čtyři reaktory EPR o výkonu 1600 MWe, které by pokryly 13 % spotřeby elektřiny v této zemi již na začátku dvacátých let. Přepokládá, že elektřina z těchto reaktorů bude stát 4,2 až 4,5 pencí/kWh. Záměry postavit další jaderné elektrárny ve Velké Británii zveřejnily také společnosti RWE a E.ON.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku