Jordánsko využije zásoby uranu a rozvine jadernou energetiku

Jordánsko má ambiciózní plány na rozvoj jaderné energetiky, která by měla do roku 2035 pokrývat 60 procent spotřeby elektřiny v zemi. Další plány zahrnují využití jaderné energie na výrobu pitné vody odsolováním mořské vody z Arabského zálivu. Jordánsko také začíná těžit velké zásoby přírodního uranu.

V současné době se Jordánsko chystá zvolit konzultační firmu, která mu pomůže vybrat dodavatele pro stavbu první jaderné elektrárny v zemi s předpokládaným výkonem 750 až 1000 MWe. Jak uvedl Khaled Toukan, šéf Jordánské komise pro atomovou energii (JAEC), komise má také vybrat společnost, která postaví první výzkumný jaderný reaktor v zemi o výkonu 5 MW v areálu Jordánské technické university (JUST).

Pokud vše půjde bez velkých problémů, první jordánská jaderná elektrárna o výkonu 1000 MWe by se podle předsedy JAEC měla začít stavět v roce 2013 a elektřinu dodávat již v roce 2017 nebo 2018.
Jordánsko také již uzavřelo dohody o spolupráci při mírovém využití jaderné energie s 11 státy, včetně např. Francie, Číny, Ruska nebo Kanady. Další projekty na využití jaderné energie zahrnují studie, které uvažují o stavbě jaderného reaktoru o výkonu 726 MWe. Ten by pomohl při čerpání a odsolování mořské vody přiváděné tunelem z Akabského zálivu Rudého moře do Mrtvého moře, jehož hladina neustále klesá.

Země má velké zásoby uranu, který se má s pomocí zahraničních těžebních firem těžit ve čtyřech regionech. Francouzský gigant Areva již loni začal rozvíjet těžbu ve středním Jordánsku, velká britsko-australská společnost Rio Tinto podepsala smlouvu o těžbě uranu, thoria a zirkonia poblíž jordánských hranic se Saúdskou Arábií. Čína chce využívat dvě naleziště uranu na severu a na jihu Jordánska, první dodávky jordánského uranu do Číny se mají uskutečnit již v příštím roce.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku