Temelín naposledy s palivem z USA. Nové přijde z Ruska

První blok Jaderné elektrárny Temelín čeká od dnešního večera (31.7.) pravidelná každoroční odstávka. Mimo jiné kvůli výměně části paliva.

Odstávka je naplánována na 71 dní, elektřinu tak bude až do první poloviny října vyrábět pouze druhý blok.

Ten byl po obdobné odstávce připojen do rozvodné sítě 15. července. Letos tak nebudou současně v provozu oba dva bloky celkem 152 dní.

„Tentokrát máme mezi odstávkami pouze dva týdny, které bylo možno využít k čerpání letní dovolené,“ řekl včera vedoucí odstávky prvního bloku Jaroslav Boček.

V detailním programu mají tentokrát energetici naplánováno na sedm tisíc činností.

Vedle nahrazení paliva bude nejdůležitějším úkolem, stejně jako u druhého bloku, výměna lopatek třetích oběžných kol u dvou nízkotlakých rotorů turbíny.

Vedle čtyř stovek pracovníků jaderné elektrárny se na pracích během odstávky bude podílet asi padesátka dodavatelských firem. Výměnu jaderného paliva vždy doprovází důsledné kontroly Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) a Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).

V průběhu odstávky prvního bloku bude vyměněno 31 palivových souborů z celkových 163, přičemž každý soubor v reaktoru vydrží čtyři roky. Samotná výměna paliva trvá podlemluvčího Temelína Marka Svitáka přibližně dva týdny.

Ještě tento rok elektrárna využije palivo od americké firmy Westinghouse. V roce 2010 jej pak začne nahrazovat prvními soubory od ruské firmy TVEL, která vyhrála výběrové řízení v roce 2006.

V rámci výměny se nejprve provede kontrola všech 163 palivových souborů, přičemž se sleduje především jejich těsnost a geometrie. Poté je asi čtvrtina nejvíce využitých souborů nahrazena čerstvým palivem. Pracovníci zároveň musí rovnoměrně rozložit zbylé soubory. Celý proces snímá kamera MAAE, která dění v blízkosti reaktoru neustále monitoruje. Po kontrole inspektorů z SÚJB je reaktor zapečetěn pracovníky MAAE.

Do reaktoru ho přijde 92 tun Váha všech palivových souborů v reaktoru je 92 tun. Každý je tvořen 312 palivovými proutky o průměru zhruba šest milimetrů, 18 vodicími trubkami a centrální měřicí trubkou. Palivo se ukládá do spodní části 11 metrů vysoké tlakové nádoby reaktoru, kde vyplňuje takzvanou aktivní zónu.

Zdroj: MF Dnes

zpět na úvodní stránku