Rakušany nezajímá, jak Češi nakládají s jejich milióny proti Temelínu

Aktivisté z desítky českých protiatomových hnutí dotovaných hornorakouskou zemskou vládou si mohou oddechnout. Linecký Zemský účetní dvůr se v dlouho avizované a v tomto pololetí zahájené prověrce zaměřené na hospodárnost použití poskytnutých prostředků i dosažené výsledky věnuje pouze hornorakouským sdružením. Informovala o tom mluvčí dvora, obdoby českého Nejvyššího kontrolního úřadu, Friederike Riekhofová.

„S kontrolou účetnictví českých sdružení nepočítáme,“ oznámila. Znamená to, že osud celkem 273 730,66 eur, v přepočtu více než sedmi miliónů korun, Rakušany nezajímá. Uvedená částka přitom tvoří více než polovinu dotací, které z veřejných zdrojů poskytla zemská vláda v Linci na boj proti Temelínu a jaderné energetice, vyplývá z údajů ve speciální rubrice její webové stránky
www.land-oberoesterreich.gv.at.

Prověrku dotací pro protiatomová sdružení zahájili kontroloři účetního dvora z vlastní iniciativy, zdůraznila Riekhofová. Předpokládá, že ji dokončí a výsledky zveřejní koncem listopadu. „Našimi doporučeními se pak bude zabývat zemský sněm v Linci, jenž přijme náležitá opatření,“ vysvětlila.

Finance pro protitemelínské aktivisty distribuují ze svých dotačních zdrojů hornorakouský hejtman a radní pro životní prostředí. Hejtman na tyto účely uvolnil loni téměř čtvrtinu všech příspěvků poskytnutých občanským a dalším sdružením, radní dokonce téměř dvě pětiny. Hornorakouským a českým protiatomovým spolkům tak přišlo v roce 2008 plných 470 835,59 eur, v přepočtu více než 12 miliónů korun.

Další informace:

Kontroloři se inspirovali mj. loňskými vyjádřeními šéfa infrastrukturálního sdružení Schwarzenberg v trojzemí Jižní Čechy-Bavorsko-Horní Rakousy Waltera Höllhubera. Různé akce protiatomových spolků podle něj „ohrožují vztahy mezi Českem a Horními Rakousy. Požadovat bezatomovou Evropu je utopické. Navíc se v minulosti protiatomové organizace orientovaly jednostranně na Temelín,“ citoval ho vlivný hornorakouský deník Die Oberösterreichischen Nachrichten.

Přesné údaje o dotacích ze zemského rozpočtu pro protiatomová, přesněji protitemelínská hnutí hornorakouská vláda tají. Höllhuber odhaduje, že jejich výše dosáhla za uplynulých deset let 150 miliónů šilinků, v přepočtu kolem 12 miliónů eur. Teprve předloni zveřejnila zemská vláda na svých internetových stránkách první zprávu o všech dotacích poskytnutých z hornorakouského rozpočtu. Podrobné údaje o subvencích pro protitemelínská hnutí se v ní dají nalézt jen velice obtížně a data za předchozí roky odmítl zemský radní pro ekologii Rudi Anschober sdělit, neboť by to prý bylo v rozporu se zákonem na ochranu osobních údajů.

Největší částku získal loni Rakousko-český protiatomový výbor. Z obou dotačních kapitol obdržel celkem 106 tisíc eur. Sesadil tak z postu hornorakouské protiatomové jedničky linecké sdružení Stop atomu!, na jehož konto přišlo loni 96 tisíc eur. O polovinu, na 51 tisíc eur, si loni v porovnání s rokem 2007 polepšila Protiatomová scéna Síť budoucnosti proti atomové energetice z šestitisícového Paschingu. O čtvrtinu více než předloni, přes 40 tisíc eur, obdržely Jihočeské matky a téměř o třetinu více, bezmála 13 tisíc eur, sdružení Calla.

Zemský radní pro životní prostředí Rudi Anschober naopak zkrátil subvenci bechyňskému sdružení V havarijní zóně JE Temelín o více než 10 tisíc eur, tedy o zhruba 15 procent. Stejnou částku ušetřil omezením příspěvku Dětem Země a Spotřebitelům proti monopolu o plnou třetinu.

Poprvé se v Anschoberově kapitole objevila dotace 41 056 eur českobudějovické Občanské iniciativě pro ochranu životního prostředí. Tato organizace přiznává ve výroční zprávě, že od hornorakouské vlády skutečně obdržela více než milión korun. O rok dříve však uvedla, že z Lince, opět jako její jediný příjem, přišlo do její pokladny 1,4 miliónu korun; čtyřicetitisícový pokles podpory pro Stop atomu! naznačuje, že dotace do Česka přicházejí i prostřednictvím hornorakouských aktivistů.

Zdroj: JLM

zpět na úvodní stránku