Královopolská Ria má zakázku na Mochovce

Brněnská engineeringová společnost Královopolská Ria získala kontrakt na dodávku čisticích a havarijních systémů pro třetí a čtvrtý blok slovenské Jaderné elektrárny Mochovce za více než 2,5 miliardy korun. Zakázka zahrnuje projektovou dokumentaci a dodávky samotného zařízení v letech 2009 až 2013.

„Jde o stejné dodávky, které jsme realizovali na Jaderné elektrárně Temelín,“ uvedl generální ředitel společnosti Ctirad Nečas.

Královopolská Ria je jednou z firem, která je na užším seznamu vhodných kandidátů pro subdodávky pro připravovanou dostavbu třetího a čtvrtého bloku Jaderné elektrárny Temelín. „Udrželi jsme tým pracovníků, kteří mají vysoce specializované know-how. Na Mochovcích jej můžeme ještě posílit,“ připomněl Nečas. Společnost nyní dokončuje projekt na obnovu vodního hospodářství pro tepelnou elektrárnu Ledvice za sto až 200 milionů korun a uchází se o podobnou zakázku v Prunéřově zhruba za půl miliardy. Kromě toho se společně s dalšími českými firmami pokouší dojednat spolupráci s ruskou společností Atomstrojexport na připravovaném projektu dostavby jaderné elektrárny Belene v Bulharsku. Jednání s ruskými partnery by se podle Nečase mohla uskutečnit už na přelomu roku.

„Zatímco v Mochovcích jsou dva reaktory o výkonu 440 megawattů, Belene je hodně podobné Temelínu. Mohli bychom uspět,“ připomněl.

Ruský Atomstrojexport patří spolu s americkou společností Westinghouse, francouzskou Arevou a japonským koncernem Mitsubishi k uchazečům o dostavbu dvou bloků v Jaderné elektrárně Temelín. Podle Nečase hledají dodavatele mezi tuzemskými firmami nejaktivněji Rusové a Japonci.

Zdroj: E15

zpět na úvodní stránku