Ropné království postaví jadernou elektrárnu

Saúdská Arábie, která zásobuje ropou mnoho zemí světa, zamýšlí postavit svou první jadernou elektrárnu. Podobně jako téměř všechny ostatní země na Blízkém východě potřebuje zvýšit výrobu elektřiny, a to bez vyšších emisí skleníkových plynů vznikajících spalováním fosilních paliv v tepelných elektrárnách. Země Arabského poloostrova navíc potřebují získat další zdroje pitné vody odsolováním mořské vody, což je na spotřebu energie velmi náročné.

Saúdská Arábie doufá, že rozvojem jaderné energetiky podpoří svůj další rychlý ekonomický růst, zlepší možnosti výstavby nové infrastruktury a uspokojí rostoucí domácí poptávku po elektřině. Největší ekonomika Arabského poloostrova má s elektřinou potíže. Například i v její rozvojové průmyslové a obchodní zóně na pobřeží Rudého moře v Džidě (Jeddah), ve druhém největším městě země, je elektrická energie nedostupná až 5 hodin denně.

Čtyři země Arabského poloostrova (Saúdská Arábie, Kuvajt, Quatar a Bahrajn) se sice snaží čelit těmto situacím dohodou o vzájemném propojení svých energetických sítí, stavět nové zdroje elektrické energie však přesto považují za nezbytné. Snad nejdále jsou přípravy na stavbu jaderné elektrárny ve Spojených arabských emirátech, v další zemi Arabského poloostrova, kde počítají s prvními dodávkami elektřiny již v roce 2015.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku