Zemědělský odpad pomůže vyčistit důlní vody po těžbě uranu

Vědci z Birminghamské univerzity ve Velké Británii objevili ekonomický výhodný způsob, jak získat zpět uran ze znečištěných vod v uranových dolech. Jde o metodu, která může být použita i při zneškodnění jiného jaderného odpadu. Spočívá ve využití bakterie E.coli a sloučeniny inositol fosfát, která se ve velkém množství nachází v odpadu z rostlinné zemědělské výroby.

Bakterie E.coli dokáže rozložit inositol fosfát, který je součástí buněčných membrán a uvolní z něj molekuly fosfátu. Fosfát pak vytvoří s uranem nerozpustný fosforečnan, který se vysráží v buňkách baterie. Po skončení procesu se z bakterií uran vytěží. Použití odpadu ze zemědělské výroby výrazně zlevňuje tento způsob těžby uranu, který byl prvně popsán v roce 1995.

Takto získaný uran je mnohem levnější než jeho běžná cena na trhu. V případě použití inositol fosfátu ze zemědělského odpadu lze získat gram uranu jen za 0,09 britské libry, ale na trhu v roce 2007 stál gram uranu 0,211 libry.

Význam metody se může zvýšit, pokud v budoucnu stoupne poptávka po uranu a tím jeho cena na světových trzích. Nenákladná metoda odstranění uranu z důlních vod také pomůže zlepšit životní prostředí.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku