Uranu pro jaderné elektrárny je dostatek

Nabídka světového trhu s uranem bude do roku 2020 pro potřeby jaderných elektráren dostatečná. Podle údajů Světové jaderné asociace (World Nuclear Association – WNA) se objem těžby a zpracování uranu zvyšuje rychleji, než v příštích letech vzroste očekávaná poptávka.

WNA ve své nové zprávě uvedla, že celosvětová nabídka uranu v příštím roce převýší spotřebu o 2914 tun. Těžba uranu se v roce 2010 zvýší o 13 procent, kdežto poptávka jaderných elektráren o tři procenta. Ředitel pro strategii a výzkum WNA Steve Kidd potvrdil, že trh bude dostatečně zásobován do roku 2020.

Aktivita důlních firem vzrostla po šestinásobném zvýšení ceny uranu na začátku tohoto desetiletí. Například Kazachstán, který chce nahradit v čele světového žebříčku těžby uranu dosavadní jedničku Kanadu, zvýšil vytěžené množství uranové rudy o 57 procent jen za první pololetí letošního roku. Druhý největší dodavatel uranu na světě, kanadská firma Cameco, plánuje, že v letošním roce zvýší množství vytěžené rudy o 18 procent. Největším dodavatelem uranu na světových trzích je však stále australská společnosti Rio Tinto.

Jaderná energie se v roce 2008 podílela na světové výrobě elektrické energie 15 procenty, instalovaný výkon všech jaderných elektráren dosáhl 372 GWe. Podle WNA tento výkon vzroste na 425 GWe v roce 2015 a na 600 GWe v roce 2030. Nyní je na celém světě v provozu 436 reaktorů, do roku 2020 má pracovat dalších 187 nových jaderných reaktorů.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku