Řím postaví s americkými firmami deset nových atomových reaktorů

Itálie bude při výstavbě svých budoucích jaderných elektráren spolupracovat vedle Francie také se Spojenými státy. Dohodu o tom podepsali italský ministr průmyslu a ekonomického rozvoje Claudio Scajola a americký ministr energetiky Steven Chu.

Řím plánuje stavbu nejméně deseti jaderných reaktorů v různých částech země, první by měly být uvedeny do provozu v letech 2018–19. Podle dohody se mají americké firmy jako General Electric, Westinghouse a americká sekce Toshiby podílet na konstrukci a výstavbě jaderných energobloků na italském území. Dohoda zahrnuje i výměnu vědců, techniků a dalších odborníků, včetně informací a materiálu, a týká se pouze využití jaderné energie k mírovým účelům a nezahrnuje obohacování uranu. Její součástí je i zpracování a skladování odpadu.

Itálie je jedinou zemí ze skupiny států G 8, která nemá jadernou energetiku. V 80. letech se sice již výstavba připravovala, po katastrofě v Černobylu to ale referendum v roce 1987 zamítlo. Už v únoru uzavřela Itálie dohodu s Francií, která v jaderných elektrárnách vyrábí čtyři pětiny energie. Státní energetické koncerny obou zemí, francouzský EdF a italský ENEL, společně postaví v Itálii čtyři moderní jaderné elektrárny.

„Francie disponuje vyspělou technologií i know-how a pomůže Itálii provádět vlastní jadernou energetickou politiku,“ řekl italský ministr zahraničí Frattini. Podíl jádra na výrobě elektřiny by měl v Itálii dosáhnout 25 procent.

Zdroj: Právo

zpět na úvodní stránku