Hyperion vybuduje tři výrobní závody na malé reaktory

Výrobce malých jaderných reaktorů Hyperion Power Generation plánuje vybudovat v příštích dvou letech výrobní závod ve Velké Británii. Hodlá také připojit jeden ze svých reaktorů o výkonu 70 MWt (27 MWe) do britské energetické sítě, aby tak získala dobrou „startovací pozici“ pro nabídku v ostatních zemích Evropské unie.

Americká společnosti Hyperion si vybrala Velkou Británii, protože spoléhá na tamější kvalifikované pracovníky se zkušenostmi v jaderné energetice a na dobrou infrastrukturu. Na trh chce se svými výrobky vstoupit v letech 2013 až 2014 s cílem uskutečnit první dodávky reaktorů v letech 2018 až 2020. Kromě britského závodu vybuduje Hyperion další závod v USA, který by pokryl poptávku v Severní a Jižní Americe, a třetí pro asijský trh, pravděpodobně v Japonsku.

Šéf Hyperionu John Deal vyjádřil uspokojení nad zájmem, které připravované výrobky firmy již vyvolaly. O malé reaktory „Hyperion Power Module“ už projevili zájem v mnoha evropských zemích, například ve Velké Británii, na Slovensku, v Polsku, České republice, Litvě apod. Zájemci jsou také v Turecku a v Kazachstánu, po výsledcích voleb v Německu příznivých pro další rozvoj jaderné energetiky očekává Deal poptávku i v této zemi.

Malý jaderný reaktor s modulární stavbou má být levnější než velké reaktory. Předpokládá se, že jeho cena by mohla být kolem 30 miliónů dolarů, výrobní cena jedné kilowatthodiny v reaktoru pak nižší než 10 amerických centů.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku