Kazašský uran láká velké světové důlní firmy

Kazachstán chce být světovou jedničkou v těžbě uranu. Jeho velké zásoby lákají do této země přední světové důlní a zpracovatelské firmy. Začátkem října 2009 uzavřely kazašská státní společnost Kazatoprom (s podílem 51 procent) a francouzský gigant Areva (s podílem 49 procent), který by dodával kompletní palivové soubory pro jaderné elektrárny v Asii, dohodu o vytvoření společného podniku IFASTAR.

Dohodu podepsali šéfové obou firem, za Kazatoprom Vladimír Školnik a za Arevu Anne Lauvergeonová, u příležitosti návštěvy francouzského prezidenta Sarkozyho v Kazachstánu. Nová společnost má zpracovat studii o vybudování výrobního závodu s kapacitou 400 tun uranu ročně. Bude umístěn v Usť Kamenogorsku poblíž dosavadního zpracovatelského závodu Ulba patřícího Kazatopromu.

Kazachstán má páté největší zásoby uranu na světě a chce již tento rok dosáhnout na první příčku v pořadí zemí těžících uran. Nemá však zatím potřebnou technologii, která by mu umožnila vyrábět z uranu kompletní palivo pro jaderné elektrárny. V zemi jsou přítomny všechny hlavní světové firmy, které se zabývají těžbou a zpracování uranu. Je tu světová jednička kanadská firma Cameco, těží tu i další kanadská společnost Uranium One, která pro tyto účely vytvořila společný podnik s ruským Rosatomem. Čína má v úmyslu vyvézt v letech 2008 až 2012 prostřednictvím společného kazašsko-čínského podniku pro své jaderné elektrárny 24 tisíc tun uranu.

Dohody o rozvoji důlního a zpracovatelského průmyslu uzavřel Kazachstán také s japonskými a americkými firmami (Toshiba, Westinghouse). Velký zájem o kazašský uran má Indie. Důležitým parterem zůstává i ruský Tenex, který chce obohacovat uran vytěžený ve společném podniku s kazašskou firmou v sibiřském Angarsku.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku