„Jen ať v Dukovanech postaví další bloky“

K osmi chladicím věžím jaderné elektrárny Dukovany na Třebíčsku by mohly přibýt další. Stát dává zelenou elektřině z jádra. Ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský totiž představil novou energetickou koncepci. Ta počítá s dostavbou dalších bloků jaderných elektráren Temelín a Dukovany. Zatímco stavba dvou bloků v Temelíně se už chystá, Dukovany byly doposud ve stínu své mladší ‚sestry‘. O jejich rozšíření se jen špitalo. Přitom lidé z okolí dukovanských chladicích věží nemají zásadní námitky proti možnému rozšíření.

„Na atomku jsem si zvykla. Jestli bude o pár komínů navíc, tak to mi vůbec nevadí. Aspoň by tady měli lidi zajištěnou práci na další desítky let,“ reagovala sedmdesátiletá Marie z Rouchovan, sousedících s chladicími věžemi.

„Určitě je dobře, že se o tom začne nahlas mluvit. Krajina to unese. Je to hlavně o jistotě zaměstnání. Také v Třebíči je hodně rodin, závislých na jaderce,“ komentoval Jindřich Pavlík.

Největší chlebodárce na Třebíčsku Elektrárna dává obživu 1 200 zaměstnancům. A jsou na ni „nabaleny“ další stovky lidí z dodavatelských firem. Atomový gigant je největším chlebodárcem na Třebíčsku, které trápí jedenáctiprocentní nezaměstnanost. „Na elektrárnu jsme si zvykli. Příští rok slaví pětadvacet let provozu. Je ekonomickým stabilizátorem okolí,“ sdělil rouchovanský starosta Vladimír Černý.

„Záměr rozšířit Dukovany je ve shodě s našimi zájmy. Chceme delší provoz elektrárny, aby zde nezůstal po uplynutí její životnosti pohrobek ve formě vyhaslých reaktorů a meziskladu vyhořelého paliva. Ať postaví další bloky a nechť elektrárna pracuje dál,“ zahloubal se Miloš Kudera, starosta Dukovan, vsi vedle věží.

Vladimír Měrka, starosta blízké pětitisícové Náměště nad Oslavou také nemá problém s rozšířením. Jen upozorňuje, že sídla v havarijním pásmu kolem elektrárny by měla dostávat ze zákona peníze za jaderné zařízení.

„Je to na poslancích. My určitě nebudeme nijak bránit případnému rozšíření elektrárny,“ podotkl Měrka. Kdy přesně a kolik bloků by mohlo přibýt, to zatím společnost ČEZ coby vlastník dukovanské elektrárny řeší.

„S lokalitou Dukovany počítáme pro jaderný rozvoj. Provádíme nyní analýzu. Zhruba do roku budeme vědět, zda lze v této lokalitě postavit další blok,“ sdělil mluvčí ČEZu Ladislav Kříž.

Energetici potřebují hlavně prověřit, zda bude v místě dostatek vody ke chlazení. „Pokud budou příznivé výsledky analýzy, pak by další blok mohl stát někdy kolem roku 2020,“ nastínil Kříž.

A co aktuálně čeká dukovanský atomový kolos v nejbližších letech. „V roce 2012 skončí modernizace elektrárny. Do roku 2015 máme licenci na provoz. Požádáme o prodloužení na dalších deset let. Zatím uvažujeme s postupným prodloužením provozu do roku 2035,“ shrnul mluvčí dukovanské jaderné elektrárny Petr Spilka.

Zdroj: MF Dnes

zpět na úvodní stránku