Za tajemstvím elektromobilu a elektráren

V Týdnu vědy a techniky se v Brně a Praze uskuteční i zkušební jízdy vozu Fiorino

Elektromobil Fiorino představí energetická společnost ČEZ během Týdne vědy a techniky, jehož devátý ročník se koná od 2. do 8. listopadu. Prohlédnout si vůz a případně domluvit zkušební jízdu se dá v úterý 3. listopadu v areálu brněnského Vysokého učení technického a o dva dny později v prostoru pražského Muzea Policie ČR v ulici Ke Karlovu, v obou případech od 10 do 14. hodin.

Tradiční hlavní partner Týdne vědy a techniky umožní rovněž prohlídku šestnácti svých uhelných, jaderných i vodních elektráren v celé republice. Zdarma se lze po předložení speciální pozvánky (ke stažení od 1. listopadu na webu www.cez.cz/vzdelavaciprogram) seznámit s expozicemi interaktivního muzea vědy a techniky Techmania Science Centrum v Plzni.

Pro učitele základních a středních škol přírodovědných předmětů připravil ČEZ dva semináře v Prostějově a Jihlavě. V informačním středisku Obnovitelné zdroje v budově malé vodní elektrárny Hučák v Hradci Králové se koná ve středu 4. listopadu od 17 hodin přednáška odborníka na obnovitelné zdroje Jana Mackoviče Jak na fotovoltaiku.

Jako partner i vlastními aktivitami prohlubuje energetická skupina zájem široké veřejnosti, především žáků a studentů základních a středních škol, o vědu a techniku a studium těchto oborů. Podpora elektromobilů je pak součástí programu ČEZ Futur/e/motion.

Elektromobilita představuje jeden jeho pilíř a zahrnuje mj. trihybridní autobus, který bude zajišťovat městskou dopravu v Neratovicích. Veřejnosti ho letos v létě představili konstruktéři z Ústavu jaderného výzkumu v Řeži, kteří při jeho vývoji a výrobě spolupracovali s firmami Škoda Electric, Proton Motor a Veolia Transport. Bezemisní provoz nového vozu zajišťují vodíkové palivové články, baterie a výkonné kondenzátory, tzv. ultrakapacitory.

Zdroj: JLM

zpět na úvodní stránku