Škoda Power dodá výměníky do Mochovců

Osm kondenzátorů za 650 milionů korun dodá plzeňská Škoda Power pro dva nově budované bloky slovenské jaderné elektrárny Mochovce. Strojírny už v srpnu získaly v Mochovcích kontrakt na výrobu čtyř turbín za tři miliardy korun. O nové zakázce informoval šéf Škody Power Jiří Zapletal. Práce už začaly, první titanový kondenzátor, tedy tepelný výměník, dodá firma na podzim příštího roku.

„Smlouvu jsme podepsali se společností Slovenské elektrárny (investorem dostavby třetího a čtvrtého bloku),“ řekl Zapletal. Škoda Power tak navázala na dodávky zařízení pro jaderné zdroje v tuzemských Dukovanech a slovenských Jaslovských Bohunicích. Zakázka podle Zapletala dokazuje připravenost českého průmyslu na rozsáhlé investice do jaderné energetiky, jako je dostavba Temelína. V tendru na Slovensku plzeňský podnik uspěl díky ceně a technickému řešení, doplnil. Kondenzátor, součást strojovny, je tepelný výměník pro chlazení páry a její přeměnu na kapalinu. Umožňuje prodloužit expanzi páry v turbíně, což vede k vyšší účinnosti parního cyklu.

V srpnu už získali zakázku na turbíny Letos v srpnu podepsal podnik kontrakt na dodávku turbín do Mochovců za tři miliardy korun. První ze čtyř turbín, každou o výkonu 264 megawattů, dodá v polovině roku 2011. Další vývoj firma soustřeďuje na návrh nového soustrojí s výkonem 1200 MW pro stavbu dvou bloků Temelína. Jaderná energetika má podle Zapletala velký potenciál. Firma už několik let investuje do výzkumu a vývoje stomilionové částky.

Dostavba Mochovců přijde na téměř 70 miliard korun. Po spuštění obou bloků s výkonem 880MW v letech 2012 a 2013 budou pokrývat více než pětinu spotřeby elektřiny na Slovensku.

Zdroj: Lidové noviny

zpět na úvodní stránku