Projekt nového jaderného reaktoru TWR získal americký patent

Nadějný projekt množivého jaderného reaktoru s postupnou vlnou (Traveling Wave Reactor – TWR) získal letos americkou patentovou ochranu. To umožňuje nahlédnout do detailů tohoto pozoruhodného technického řešení, které až dosud nebyly uveřejněny.

Americký časopis MIT´s Technology Review nedávno zařadil jaderný reaktor s postupnou vlnou, o jehož vývoj se zajímá i miliardář Bill Gates, zakladatel Microsoftu, mezi 10 nejvýznamnějších vynálezů a projektů roku, které mohou v příštích letech zásadním způsobem změnit svět. Předpokládá se, že první komerčně použitelný reaktor TWR by měl být k dispozici kolem roku 2020.

TWR vyvíjí tým, v jehož čele stojí americký fyzik John Gilleland, šéf společnosti TerraPower. Mezi oborníky amerických vědeckých pracovišť, kteří se na projektu podílejí, je i Pavel Hejzlar z MIT. Předností projektu je nový koncept reaktoru, kde štěpení jader probíhá ve vlně velmi pomalu postupující palivem. Toto technické řešení dovoluje generovat po 50 až 100 let obrovské množství energie bez nutnosti výměny paliva.

Reaktor s postupnou vlnou spotřebuje pro zahájení reakce jen velmi malé množství obohaceného jaderného paliva. Dále si vystačí s přírodním uranem nebo i s použitým palivem z dosavadních jaderných reaktorů. Umožní tak zásadním způsobem snížit zásoby použitého jaderného paliva a dlouhým palivovým cyklem také podstatně zmenší obavy z možného zneužití manipulace s jaderným palivem.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku