ČEZ: Temelínskou megazakázku může řešit speciální zákon

Kvůli Jaderné elektrárně Temelín přijme Česká republika speciální zákon. Tak zní jeden ze scénářů z dílny energetického gigantu ČEZ, jak státu poskytnout rozhodující vliv na půlbilionovou zakázku na nové reaktory. Státu - majoritnímu vlastníkovi ČEZ - totiž v současné situaci hrozí, že tendr nebude mít v rukou a nebude moci například vyřadit uchazeče, jehož vítězství by mohlo být bezpečnostním rizikem pro Česko. A to se některým politikům nelíbí. Největší hrozbu pro bezpečnost vidí ve vítězství konsorcia vedeného ruským Atomstrojexportem. Navíc se obávají, že vzroste už tak vysoká závislost země na dodávkách z Ruska.

„Pokud chce někdo do tendru vnášet geopolitický rozměr, lze to udělat například tak, že vláda vyjme výstavbu Temelína z působnosti zákona o veřejných zakázkách,“ říká výkonný ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Zákon o veřejných zakázkách, podle něhož se dodavatel bude vybírat, totiž brání tomu, aby se do soutěžních kritérií promítly zahraničněpolitické či bezpečnostní zájmy státu.

„Lex Temelín“ Zvláštní „Lex Temelín“, podle něhož by se soutěže na jaderné bloky vyňaly ze zákona o veřejných zakázkách, je jednou z možností. „Byl by to legitimní postup. Každý stát má právo v případě, že jde o otázky národní bezpečnosti, přijímat vlastní legislativu,“ říká Bartuška.

Už nyní je Česko závislé ze tří čtvrtin na ruském plynu a ze dvou třetin na ropě, která do země teče ropovodem Družba. Ruská firma TVEL navíc dodává jaderné palivo pro elektrárnu Dukovany a od příštího roku zahájí zásobování prvních dvou bloků v Temelíně.

Zásah do zákonů není jedinou možností, jak vyřadit „politicky nechtěného“ zájemce ze soutěže. Podle Beneše je možné například změnit stanovy firmy ČEZ. Podle nich dnes o vítězi „atomového tendru“ rozhoduje představenstvo po předchozím souhlasu dozorčí rady. Při nové úpravě by tuto kompetenci převzala valná hromada, tedy prakticky zástupci státu. Krajní možností je i zrušení tendru.

Poprask kolem obří zakázky je umocněn tím, že ČEZ o ní současnou vládu dostatečně neinformoval předem. „Pan premiér se o zakázce dozvěděl tak jako řada dalších politiků až dodatečně,“ sdělil HN mluvčí premiéra Jana Fischera Roman Prorok.

Nepříjemně překvapeni byli vyhlášením tendru podle informací HN i vysocí představitelé ministerstva financí - kvůli tomu, že nemohli zasáhnout do kvalifikační dokumentace. „Že ČEZ zakázku vypíše, věděl můj první náměstek Fuksa, který je členem dozorčí rady. Já osobně jsem informován nebyl,“ řekl HN ministr financí Eduard Janota.

Zaskočeni se cítí i velvyslanec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška či náměstek ministra průmyslu Tomáš Hüner.

Změny v soutěži mohou Česku přinést problémy. „Už současná prohlášení politiků zvyšují nebezpečí arbitráže ze strany Atomstrojexportu, pokud v soutěži nevyhraje,“ řekl HN anonymně člověk blízký vedení ČEZ. Ministři ale v žádném případě nehodlají nechat soutěži volný průběh. „O tuto zakázku se budeme určitě zajímat,“ řekl Janota, jehož úřad vykonává v ČEZ akcionářská práva.

Zdroj: Hospodářské noviny

zpět na úvodní stránku