Nová velká jaderná elektrárna v Jižní Africe zlepší nabídku elektřiny

Chronický nedostatek elektrické energie, kterým trpí Jižní Afrika, zmírní nová velká jaderná elektrárna. Má mít výkon 20 GWe a elektřinu začne dodávat již na konci příštího desetiletí. Novinářům to sdělila v polovině listopadu jihoafrická ministryně energetiky Dipuo Petersová.

Ministryně uvedla, že vláda zamýšlí budovat jadernou energetiku v partnerství s výrobci technologií, nechce se tedy omezit jen na obchodní soutěž pro dodavatele, kterou by organizovala státní energetická společnost Eskom. Ta zatím provozuje jedinou jadernou elektrárnu na africkém kontinentu o výkonu 1800 MWe (Koeberg 1 a 2) a má zájem budovat i další. V závěru loňského roku ale musela svoje plány změnit a pro nedostatek finančních prostředků záměr odsunula.

Návrh ministerstva energetiky na vybudování nové velké jaderné elektrárny má jihoafrická vláda posuzovat v únoru 2010. V případě schválení přinese jihoafrické ekonomice nová pracovní místa. Podle Petersové stavba a dodávky zaměstnají až 70 000 lidí, nepřímo však bude znamenat možnost nové obživy až pro 300 000 Jihoafričanů.

Velký nedostatek elektřiny v Jižní Africe se projevil kromě jiného i v důsledku zpoždění výstavby dvou nových uhelných elektráren v Kusile a v Medupi. Každá z nich má mít výkon 4800 MWe. Jsou to první dvě nové elektrárny, které společnost Eskom postavila po více než dvacetileté přestávce. Podle Eskomu zpoždění některých dodávek způsobí, že elektrárna v Kusile bude pracovat až v roce 2013.

Rozvojem jaderné energetiky chce jihoafrická vláda snížit emise skleníkových plynů a uspokojit rychle rostoucí poptávku po elektřině. Ambiciózní programy rozvoje energetiky ale vyžadují značně vysoké investice.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku