Jaderní inženýři nad zlato

Zájem o studium technických oborů neodpovídá poptávce firem ani počtu potenciálních inženýrů schopných je absolvovat. Obzvlášť kritická je situace v energetice, zejména jaderné, shodují se provozovatelé elektrárenských bloků, jejich konstruktéři i výrobci zařízení. Nejen u nás:

„Nejlepší šance pro uplatnění mají v současné době odborníci na atomové elektrárny. Renesanci jaderné energetiky scházejí specialisté a například Spojené státy nevychovaly už dvacet let žádné jaderné techniky,“ citoval před časem německý podnikatelský deník Handelsblatt šéfa francouzské inženýrské firmy Altran Yvese de Chaisemartina.

„Máme obrovský nedostatek personálu,“ přiznal deníku Süddeutsche Zeitung šéf přípravy jaderných kádrů v Úřadu pro atomovou energii (CEA) Jean-Philippe Nabot. Roční potřebu konstruktérů a provozovatelů jaderných zdrojů do roku 2012 jen ve Francii odhaduje Nabot na 2450, z toho 1500 inženýrů. V dalších letech se celkové požadavky sníží na 2000 ročně.

Na jadernou katedru Technické univerzity v Mnichově, jejíž existenci kritizovali Zelení v bavorském zemském sněmu, se podle listu Süddeutsche Zeitung zapsali jen tři posluchači. „Po Černobylu a vládním rozhodnutí přestat využívat jadernou energetiku se jí věnuje jen minimum strojních inženýrů. Má to nepříjemné dopady – do konce příštího roku potřebuje energetika 1250 nových specialistů v tomto oboru. V Ústavu pro jadernou techniku univerzity v Karlsruhe je pusto a prázdno,“ uvedla reportáž rádia Deutschlandfunk.

Dohoda o postupném odstavování jaderných elektráren vyjednaná v roce 2000 rudo-zelenou vládou Gerharda Schrödera s energetickými koncerny nejenže nezmenšila, nýbrž dokonce zvětšila ohrožení německého obyvatelstva. „Nedostatek nových odborníků pro jaderné obory v Německu roste. Doplácí na to bezpečnostní kultura v dosud provozovaných 17 atomových blocích. Kromě toho přichází Německo o možnost ovlivňovat mezinárodní debatu o nukleárních technologiích,“ uvedl v listu Frankfurter Rundschau mluvčí Bezpečnostní iniciativy sdružující vědce z oblasti výzkumu rizik Sylvius Hartwig.

Jiný člen iniciativy, protiatomově orientovaný šéf odboru reaktorové bezpečnosti ve freiburgském Ústavu aplikované ekologie Michael Sailer, se s ním shoduje. Vidí i další důvod pro výchovu jaderných odborníků: Vzhledem k tomu, že podle zmíněné dohody skončí provoz posledního německého jaderného bloku v roce 2021, je třeba se starat o „odborně vzdělaný dorost“; jinak bude stále obtížnější garantovat bezpečnostní standardy.

Zdroj: JLM

zpět na úvodní stránku