Sever Anglie se stane centrem rozvoje britského jaderného průmyslu

Severní Anglie, především hrabství Yorkshire, a také města Sheffield a Manchester se stanou velkými centry rozvoje britského jaderného průmyslu. Oznámili to začátkem prosince 2009 britští ministři – obchodu Peter Mandelson a financí Alistair Darling – při své návštěvě regionu.

V jižní části Yorkshire vznikne u Catcliffe nové velké vědeckovýzkumné centrum britského jaderného strojírenství AMRC (Advanced Manufacturing Research Centre) s 500 pracovníky, které bude propojeno s universitami v Sheffieldu a v Manchesteru. Nové středisko dostane vládní podporu 15 miliónů liber a dalších 10 miliónů liber od úřadů v Yorkshire. Britská vláda se také postará o obnovu vybavení laboratoří jaderného institutu university v Manchesteru (Dalton Nuclear Institute).

V Yorkshire má být vybudována nová továrna společnosti Rolls Royce na výrobu technologických celků jaderné energetiky se 300 pracovními místy. Podle vládních údajů bude britský průmysl schopen dodat až 80 procent technologického vybavení 10 nových jaderných elektráren, které mají být podle vládního plánu v příštích letech ve Velké Británii postaveny.

Představitelé regionálních úřadů v Yorkshire předpokládají, že jaderná renesance ve Velké Británii vytvoří několik tisíc dlouhodobých nových pracovních míst. Tržby britského průmyslu by měly stoupnout o více než miliardu liber. Podle britského ministra financí budování jaderných elektráren významně zvýší schopnost průmyslu Velké Británie konkurovat na světových trzích i v náročných technických oborech.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku