Výběr zpráv ze sítě NucNet - 51. týden 2009

Nový prezident FORATOMu

Organizace FORATOM má nového prezidenta. Byl jím zvolen p. Ralf Güldner, 1. zástupce předsedy Řídící rady společnosti E.ON Jaderná energetika. V jaderné energetice pracuje od r. 1981 v oblasti jaderného paliva (Siemens, Framatome ANP, Areva NP) a ve své současné funkci v E.ON Jaderná energetika řídí oblasti výstavby nových jaderných zdrojů, decommissionning a nakládání s jaderným palivem. Ve veřejných funkcích byl předsedou German Nuclear Society a též World Nuclear Association. Zástupcem prezidenta FORATOMu byl zvolen p. Per-Olof Waessman, CNO (Chief Nuclear Officer) ve společnosti Vattenfall, kde řídí oblast jaderné bezpečnosti a je členem Řídíci rady společnosti Vattenfall pro oblast bezpečnosti.

Kontrakt na prodej Nukem Technologies

Německá skupina Nukem GmbH formálně dokončila kontrakt na prodej své pobočky Nukem Technologies ruské dodavatelské společnosti Atomstroyexport. Nukem Technologies poskytuje celosvětově služby v jaderném inženýrství, nakládání s RaO a vyřazování JE. Platnost této akvizice je dle dohody retrospektivní od 1. ledna 2009 v návaznosti na dokončení formálních podmínek kontraktu. Ředitel Nukem Technologies p. Ulf Kutscher řekl, že s Atomstroyexportem získali strategického investora, který perfektně rozumí podnikání v jaderné energetice a bude ho dále rozvíjet.

Kanadská akvizice v Kazachstánu

Kanadská firma Uranium One koupila 50 % podíl v uranovém dole Karatau v Kazachstánu. Uranový důl vlastní společnost Atomredmetzoloto (ARMZ), která je ve vlastnictví ruské státní jaderně energetické instituce Rosatom. Kazachstán dal k této akvizici souhlas již minulý měsíc. Očekává se, že příští rok 2010 vyprodukuje tento důl 2,3 mil.liber U3O8 za průměrnou cenu 14 USD/libru U3O8.

Zdroj: Překlady ze sítě NucNet, Zbyněk Grunda

zpět na úvodní stránku