„Žena za pultem“ na LVR-15

Krom vydatného sněžení by se na první pohled mohlo zdát, že pátek 8. ledna 2010 nebyl ničím zajímavý. To ale neplatilo pro pracovníky reaktoru LVR-15: poprvé v jeho dlouhé historii totiž na místo operátora reaktoru zasedla žena. Byla jí ing. Marija Miletić, která 24. 11. 2009 úspěšně složila teoretickou část zkoušky na operátora reaktoru před Státní zkušební komisí a v současné době pokračuje v osmitýdenní praktické části.

V rámci této praktické části na reaktoru LVR-15 pak v prvním lednovém pátku zahájila v 13:45 vysouvání regulačních tyčí, v 14:06 dosáhla kritického stavu a v 14:19 cílového výkonu 9.5 MW; to vše pod bedlivým dozorem vedoucího reaktorového pracoviště ing. V. Brože, vedoucího směny J. Tichého a operátora P. Šiknera. Dle vyjádření všech přítomných reaktor LVR-15 již dlouho nezažil tak klidné najetí – zdá se tedy, že ženská ruka provozu tohoto významného výzkumného reaktoru jen přijde k dobru.

Česká jaderná energetika by určitě užila více žen, přejme jí tedy, ať se najdou další následnice ing. Miletić; samotné operátorce pak popřejme hodně úspěchů jak v profesním životě, tak v doktorandském studiu na katedře jaderných reaktorů FJFI ČVUT, kam nastoupila v říjnu 2009, po úspěšném absolvování magisterského studia v zaměření Teorie a technika jaderných reaktorů na stejné katedře.

Ondřej Zlámal

zpět na úvodní stránku