Větrný boom zpomaluje

Rekordem skončil uplynulý rok v tuzemské větrné energetice. Naznačují to výsledky jedenácti měsíců vydané Energetickým regulačním úřadem. Větrné turbíny dodaly za tuto dobu do sítě 264 miliónů kWh elektřiny a instalovaný výkon dosáhl 179,42 MW, uvádí ERÚ. V provozu tak byly bezmála 1500 hodin, tedy po pětinu disponibilního času.

Větrný boom se však loni podle představitelů některých firem zastavil. Stěžují si zejména na dlouhé rozhodování na úřadech při schvalování územního plánu a posuzování dopadu stavby na životní prostředí (EIA). Hovoří o několikaletém odkladu projektů, které už se měly realizovat.

Platí to například o německé firmě Ostwind, která měla spouštět první park 14 dvoumegawattových větrníků nedaleko severomoravských Oder už předloni. Průtahy podle jednatele české pobočky Martina Vojáčka způsobily, že pilotní projekt začne firma až napřesrok, a to v severomoravském Oldřišově.

Společnost přitom předpokládala, že do roku 2012 vybuduje větrné kapacity 100 MW, do roku 2015 ještě 90 MW s výhledem na dalších 100 MW. Stala by se tak jedním z největších větrných firem v Česku.

Další informace:

Podíl větrné energetiky na výrobě elektřiny v Evropské unii dosáhne letos pěti procent, uvádějí projekce Evropské rady pro obnovitelné zdroje (EREC). Její analytici předpokládají, že v zemích sedmadvacítky dodají větrníky do sítě 176 terawatthodin proudu. Ze všech obnovitelných zdrojů má letos pocházet plná pětina elektřiny, celkem 704 TWh. Více než polovinu dodají vodní elektrárny, pětinu pak biomasové zdroje (viz
http://www.ewea.org/index.php?id=195).

Mezinárodní společnost Ostwind působí v Německu, Francii a od roku 2005 v Česku. Dosud naplánovala, vybudovala a připojila k síti 406 větrných elektráren o celkovém výkonu 561 MW, informuje na svých internetových stránkách
www.ostwind.cz.

„Když byli Zelení ještě vládní stranou, přicházely značné dary i do jejich stranické pokladny. Tak například v srpnu 2002, během horké kampaně před volbami do Spolkového sněmu, obdrželi 70 tisíc eur od společnosti Ostwind se sídlem v Řezně, Štrasburku a Praze, která staví větrné parky po celém světě. Rudo-zelená koalice vládla, jak známo, ještě další tři roky – a už v srpnu 2004 vstoupila v platnost novela zákona o obnovitelných zdrojích, která klade důraz zejména na výraznější využívání větrné energie,“ informoval 22. ledna 2010 vlivný německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Zdroj: JLM

zpět na úvodní stránku