Teplo z dukovanské elektrárny zahřeje Brno

Jaderná elektrárna Dukovany by mohla zásobovat teplem Brno. O možnosti vybudovat horkovod z Dukovan do jihomoravské metropole totiž uvažuje skupina ČEZ a brněnské teplárny. O záměru společností jako první informovaly Lidové noviny.

ČEZ se přitom nechal inspirovat více než dvacet let starými plány.

„Nyní zvažujeme, zda je realizace dodávky tepla z dukovanské elektrárny do Brna možná,“ popsala mluvčí skupiny ČEZ Eva Nováková. Podle ní však neexistuje žádná zásadní technická překážka, kvůli které by dodávka tepla z Dukovan nebyla uskutečnitelná.

Obě společnosti by měly posoudit analýzy, které byly prováděny v loňském roce.

Kromě elektrické energie vyprodukují Dukovany i teplo. To ČEZ nikomu neprodává. A teplo tak pouze roztáčí turbíny na výrobu elektřiny. Jeho přesun do Brna by tak mohl mít nejen ekonomický, ale i ekologický aspekt. „O dodávce tepla z dukovanské elektrárny do Brna se uvažovalo již při její výstavbě. Nyní se tedy prověřuje, zda o něm uvažovat znovu. Zaleží na tom, jestli se přesun tepla vyplatí,“ popsala mluvčí skupiny ČEZ Nováková.

Do budoucna by bylo teoreticky možné, aby se na teplovod napojily i obce v jeho blízkosti. „Technicky by této variantě nemělo nic bránit. V současné době se však veškerá pozornost soustředí na spolehlivé zásobování Brna,“ prozradila Nováková. Potrubí by mělo mít zhruba 40 kilometrů. Společnost Teplárny Brno, kterým patří velká část rozvodných sítí ve městě, se nechce ke společnému projektu teplovodu vyjadřovat. „Bližší informace nebudou v současné době poskytovány,“ uvedla mluvčí Tepláren Brno Liliana Geisselreiterová. Zda bude Brňany zahřívat dukovanské teplo. by mělo být jasné v první polovině roku. Kromě ČEZ bude mít hlavní rozhodovací slovo i brněnská radnice. „Je to dobrá myšlenka, ale projekt má v současnosti spoustu otazníků. Ty budou muset být zodpovězeny dřív, než se radnice k celému projektu vyjádří,“ uvedl náměstek primátora Ladislav Macek.

Myšlenka vedení tepla do Brna z jaderné elektrárny Dukovany není žádnou novinkou. S touto možností počítaly už komunistické plány. Podobně, jako by mohly Dukovany zásobovat Brno, mohl by Temelín vyhřívat i České Budějovice.

Zdroj: MF Dnes

zpět na úvodní stránku