Rekordní množství elektřiny z jádra ve Finsku

Výroba elektřiny v jaderných elektrárnách dosáhla vloni ve Finsku rekordní výše. Stalo se tak i přes to, že celková výroba elektrické energie v této zemi v roce 2009 vlivem hospodářské krize poklesla. Jaderná energetika v Finsku v uplynulém roce vyrobila 22,6 TWh (terawatthodin) a pokryla téměř 28 procent spotřeby.

Finská jaderná energetika zaznamenala vloni úspěch, když se rostoucím podílem prosadila ve výrobě elektřiny. V roce 2007 zde elektřinou z jádra pokryli čtvrtinu spotřeby země. Kromě toho Finsko získává elektřinu i z kombinované výroby elektřiny a tepla (téměř 30 procent spotřeby), z hydroelektráren (15 procent), ze spalování uhlí a spalováním dalších paliv v kondenzačních elektrárnách (více než 11 procent). Podíl větrné energie na spotřebě je ve Finsku 0,3 procenta.

Ačkoliv koncem roku 2009 již ve Finsku pociťovali náznaky oživení ekonomiky a překonání recese, celková spotřeba elektrické energie za rok 2009 zde poklesla v porovnání s předchozím rokem o sedm procent. Nedostatek energie stále pokrývají i dovozem, vloni 15,3 procenta spotřeby. To je nákladné, například v prosinci 2009 zde cena elektrické energie na trhu dosáhla 1000 eur/MWh. Proto chtějí Finové vlastní výrobu elektrické energie dále zvýšit.

Finsko má nyní v provozu čtyři jaderné reaktory a další – Olkiluoto-3 – je ve výstavbě. Budovaný jaderný reaktor typu EPR bude mít výkon 1600 MW a má být uveden do provozu v roce 2012. Vláda nyní rozhoduje o třech dalších projektech výstavby jaderných reaktorů.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku