Itálie napadá regionální protijaderné zákony u Ústavního soudu

Italská vláda se obrátila na Ústavní soud s návrhem, aby zrušil regionální zákony zakazující výstavbu jaderných elektráren. Itálie je jedinou zemí ze skupiny největších průmyslových zemí G8, která nemá jadernou elektrárnu. Premiér Silvio Berlusconi však usiluje o to, aby se jaderná energie stala důležitou součástí energetické koncepce země a na výrobě energie v zemi se podílela nejméně 25 procenty.

Italové se v referendu v roce 1987 vyslovili proti jaderné energetice. Země pak uzavřela všechny dosavadní elektrárny a zakázala výstavbu nových. Referendu předcházel výbuch jaderné elektrárny v Černobylu.

Vláda chce zpochybnit zákony, které zakazují výstavbu jaderných elektráren v jižních krajích Apulie, Kampánie a Basilicata. Elektřina je v Itálii nejdražší z celé Evropy a vláda tvrdí, že jaderná energie je jednou z možností, jak ceny snížit.

"Pokud nenapadneme tři zákony, vytvoří to nebezpečný precedens, který by mohl způsobit, že regiony přijmou další rozhodnutí negativní pro umístění infrastruktury, kterou země potřebuje," uvedl k rozhodnutí vlády ministr ekonomického rozvoje Claudio Scajola.

Veřejnost se k jaderné energetice staví stále spíše odmítavě. Odpůrci také tvrdí, že hustě osídlená Itálie není vhodná pro výstavbu jaderných elektráren a nemá finance pro tak nákladné projekty. Několik regionů již uvedlo, že nechtějí na svém území elektrárny.

Scajola dodal, že vláda na svém nejbližším zasedání ve středu schválí výnos, který určí kritéria pro umístění elektráren. Jakmile bude schválen, mohou firmy začít vybírat místa pro stavbu. Zájem o stavbu jaderné elektrárny v zemi již vyjádřila největší místní elektrárenská firma Enel či francouzská EDF, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

zpět na úvodní stránku