Korejská a francouzská firma budou společně těžit uran v Africe

Největší jihokorejská energetická společnost Korea Electric Power Corp. (Kepco) oznámila na začátku února 2010, že podepsala dohodu o spolupráci při těžbě uranu v Africe. Korejská firma tam zakoupí 10procentní podíl v dolu Imouraren v Nigeru.

V jižní Koreji je nyní v provozu 20 jaderných reaktorů, k nimž do roku 2016 přibude dalších osm. Rychlým rozvojem jaderné energetiky tato země snižuje velkou závislost na dovozu ropy, zatím je jejím čtvrtým největším dovozcem na světě. Jižní Korea si chce zabezpečit na příští léta dostatek uranu, a tak plánuje zakoupit podíly v dalších dolech na uran v Africe a ve Střední Asii. Pokryje tak zhruba polovinu uranu potřebného na výrobu jaderného paliva z vlastních dolů.

Důl Imouraren se nachází asi 80 km jižně od Arlitu v severním Nigeru a náleží k největším na světě. Těžit se tu má od roku 2013 s roční kapacitou těžby 5000 tun, zásoby uranové rudy postačí na více než 30 let.

Společnost Kepco očekává, že spolu s Arevou budou rozvíjet i další projekty v těžbě afrického uranu, a jejich spolupráce zahrne i další fáze zpracování jaderného paliva. Obě firmy přitom spolu soutěžily o zakázku výstavby jaderné elektrárny ve Spojených arabských emirátech, kde nakonec v prosinci loňského roku zvítězila jihokorejská energetická společnost. Podle některých informací byla její nabídka až o 50 procent levnější a měla i nižší stavební náročnost.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku