Výběr zpráv ze sítě NucNet - 7. týden 2010

Výstavba nových jaderných bloků v USA

Klíčové rozhodnutí ohledně výstavby nových jaderných bloků v USA učinil prezident Barack Obama. Po 30 letech přestávky ve výstavbě JE, prezident Obama schválil garanci státních půjček pro potenciální investory ve výši 8 miliard USD. Tímto aktem se otevírá nová etapa v rozvoji jaderné energetiky USA. První dva bloky nové generace od firmy Westinghouse AP 1000 se budou stavět v lokalitě JE Vogle v Georgii, která patří energetické společnosti Georgia Power (člen Skupiny Southern Company), která v této lokalitě již provozuje 2 bloky PWR. Výstavba bloků Vogle 3 a 4 je již v pokročilé fázi přípravy, takže by mohla být dokončena podle plánů již v letech 2016-2017, pokud společnost obdrží od NRC kombinovanou licenci COL (výstavba a provoz). Zatím tomu nic nebrání, NRC vydala předběžné rozhodnutí o zahájení příprav již v roce 2009. Dle presidenta Obamy zde není co řešit, elektrárna každoročně sníží emise CO2 o 16 mil. tun ve srovnání s uhelnou. „Je to jako bychom vyřadili 3,5 mil. vozů z provozu na silnicích“. Celkové náklady na výstavbu těchto dvou bloků, po tak dlouhé přestávce, se odhadují na 14 miliard USD.

Těsnostní zkoušky hermetické obálky JE Bushehr

Ruský dodavatel prvního jaderného bloku JE Bushehr v Iránu (VVER 1000, 915 MWe), Atomstroyexport, dokončil těsnostní zkoušky hermetické obálky LES (Leak-Tight Enclosure System) v této lokalitě. Jedná se o systém hermetických prostorů, které zabraňují úniku radioaktivních médií, v případě netěsností technologie I. okruhu, do životního prostředí. Systém také chrání primární zařízení proti vnějším vlivům. Jedná se o unikátní stavbu systému LES, který musel být vytvořen ruskými specialisty, když původní dodavatel Kraftwerk Union AG z Německa ukončil v roce 1979 výstavbu. Minulý měsíc proběhly úspěšně tlakové zkoušky II. okruhu. Irán plánuje v lokalitě Busher výstavbu dvou bloků, i když byla původně naplánovaná pro čtyři bloky.

Dva nové jaderné bloky v lokalitě JE Pakš

Maďarsko připravuje výstavbu dvou nových jaderných bloků v lokalitě JE Pakš. CEO JE Pakš, p. Janos Süli řekl na konferenci PIME v Budapešti dne 15.02.2010, že plánují uvést pátý blok JE Pakš do provozu v roce 2020 a šestý v roce 2025. Vyhlášení tendru na dva nové bloky se má uskutečnit v příštím roce 2011. Co se týká vlastnictví dvou nových bloků, tak plánují, že společnost Magyar Villamos Muvek Zrt. (MVM) bude vlastnit 51 % akcií a zbylých 49 % bude otevřeno pro zahraniční investory. Na stávajících blocích JE Pakš běží intensivní příprava LTO, která má prodloužit provoz bloků do následujících období: 1.blok do 2032, 2. blok do 2034, 3. blok do 2036 a 4. blok do 2037. Maďarský jaderný dozor HAEA zatím nevidí v plánovaném prodloužení životnosti zásadní překážky. Licence na prodloužení životnosti má být udělena v roce 2012. Výstavba nových jaderných bloků i prodloužení životnosti stávajících bloků má v maďarské společnosti i v parlamentě poměrně vysokou podporu.

Zdroj: Překlady ze sítě NucNet, Zbyněk Grunda

zpět na úvodní stránku