Atomstrojexport musel snížit cenu jaderné elektrárny pro Čínu

Ruský dodavatel, který má na starosti druhou etapu výstavby jaderné elektrárny v čínském Tianwanu, obdrží 2,5krát menší částku než předpokládal. Po tvrdém vyjednávání čínský zákazník prosadil, že většinu zařízení pro tuto elektrárnu vyrobí a objekty postaví domácí, tj. čínské podniky.

Atomstrojexport, ruský vývozce jaderné energetiky, tak bude kompletovat jen 30 procent druhé etapy stavby jaderné elektrárny v Tianwanu. Vše ostatní budou mít na starosti místní dodavatelé. Analytici soudí, že jde o jasný signál brzké schopnosti Číny stavět jaderné elektrárny zcela bez pomoci zahraničních firem.

Čínské firmy v Tianwanu například vybudují strojovnu, dodají všechna čerpadla a také i další části vybavení elektrárny. Cena kontraktu s ruským dodavatelem proto silně klesla. Namísto původně předpokládané částky 3,5 miliardy eur obdrží Atomstrojexport jen 1,228 miliardy eur.

Podle ruských analytiků je dohoda o vybudování druhé etapy jaderné elektrárny v Tianwanu rozumným kompromisem, Čína ale přesto získala určitou výhodu. Rusko dodá jen ty nejdůležitější části zařízení a ponechá si i celkový dozor nad výstavbou. Podle analytiků byla již počáteční cena dodávky mnohem níže, než cena obdobné nabídky pro Turecko nebo Bulharsko. Nyní je ale tato cena ještě mnohem nižší.

Čínský zákazník se rozhodl vyrobit si a vybudovat mnoho potřebných zařízení pro druhou etapu s dalšími dvěma 1000MW bloky vlastními silami, a to s náklady šestkrát až sedmkrát nižšími. „Přitom rozdíl nespočívá ve mzdách, čínští dělníci nyní stojí téměř tolik jako jejich ruské protějšky. Mnohem nižší jsou však ostatní náklady včetně těch administrativních,“ komentoval situaci Andrej Ostrovskij, zástupce ředitele Institutu pro studia Dálného východu Ruské akademie věd. Dodal, že čínské státem regulované ceny dopravy a energie jsou podstatně nižší než v Rusku. Čínské podniky také nejsou zatíženy velkými náklady na ochranu životního prostředí.

Čína potřebuje pro svůj rychle rostoucí průmysl a ekonomiku mnohem více elektrické energie. Elektřiny má neustále nedostatek, i když vybudovala velké množství nových tepelných elektráren spalujících uhlí. Nyní získává zkušenosti se stavbou výkonných jaderných elektráren. Andrej Čerkasenko, šéf ruské státní firmy Atompromresursy, očekává, že již v příštích pěti letech začnou čínští výrobci nabízet dodávky vlastních lehkovodních reaktorů zájemcům po celém světě.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku