Rusko postaví jadernou elektrárnu v Bulharsku i na vlastní náklady

Rusko může poprvé vlastnit jadernou elektrárnu v zahraničí. Bulharsko se nerozhodlo vzít si na stavbu jaderné elektrárny v Belene úvěr, a tak je Rusko připraveno stavbu financovat. Během dvou let bude třeba vynaložit 1,9 miliardy eur. Rusko by za to získalo až 80 procent akcií elektrárny. Bulharsko bude sice mít na jejich odkup opci, ale pokud ji nevyužije, zůstane Belene v ruském vlastnictví.

Úvahy bulharské vlády vzdát se majority v Belene vyvolaly velký odpor opozice. Vláda sdělila, že jde o krajní případ financování stavby, uvažuje ještě, že by Rusko obdrželo jen 15 až 20 procent akcií a zbytek dluhu by byl splácen z prodeje elektřiny vyrobené v nové elektrárně.

Podrobnosti financování stavby jaderné elektrárny v Belene mají být upřesněny v březnu, Bulharsko ale proti nabízenému financování neposkytne žádné státní garance. Podle ruského listu Kommersant může být tato investice v příštích letech velmi rentabilní. Šéf ruského Rosatomu Sergej Kirijenko uvedl v polovině února v Sofii, že ve výhodnost tohoto projektu věří. Stavba však musí rychle pokračovat, nyní ji brzdí malý zájem vlády rozhodnout o jejím osudu. Konzervace rozestavěných částí by jen zvýšila náklady.

Ruští analytici posuzují rentabilitu projektu také podle toho, zda bude elektřina vyrobená v Belene obchodovatelná na volném trhu. Elektrárna se dvěma bloky, každý o výkonu 1060 MWe, má být v provozu již v letech 2015 až 2016. Cena jedné kilowatthodiny v Bulharsku v této době zřejmě neklesne pod 6 eurocentů. Sergej Kirijenko však tvrdí, že více realistické je očekávat cenu 8 až 12 eurocentů za kWh.

V současné době vlastní elektrárnu v Belene konsorcium, kde má 51 procent bulharská vláda a 49 procent německá energetická společnosti RWE. Ta však loni oznámila, že projekt opouští. Hlavním dodavatelem je ruský Atomstrojexport. Cena kontraktu činí 3,99 miliardy eur, může však být zvýšena o vliv inflace.

Nyní kryjí 40 procent bulharské spotřeby jaderné bloky v Kozloduji, které byly postaveny v letech 1988 až 1993. Termín ukončení jejich životnosti se však blíží. Bulharský ministr ekonomiky, energetiky a turistiky Trajčo Trajkov v únoru 2010 uvedl, že v Kozloduji bude velmi pravděpodobně vybudován nový blok o výkonu 1 GW a investoři budou vyzváni, aby projevili o tento projekt zájem. Podle expertů by mohly nové jaderné elektrárny Bulharsku exportovat elektřinu do sousedních zemí, kde je jí nedostatek.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku