Senátoři chtějí podpořit thoriové jaderné elektrárny v USA

Američtí senátoři Orrin G. Hatch z Utahu a Harry Reid z Nevady chtějí podpořit rychlejší rozvoj jaderné energetiky v USA založené na využití thoria. Připravují proto zákon, který by pro toto úsilí vytvořil potřebný legislativní rámec.

Uranu se v USA mnoho netěží, proto tu při zásobování svých 104 jaderných elektráren uranem spoléhají až z 90 procent na dovoz. Poslední údaje americké státní geologické služby (US Geological Survey) ale hovoří o tom, že USA disponují největšími zásobami thoria na světě. Například zásoby thoria v ložiscích nacházejících se ve státech Montana a Idaho se odhadují na 440 000 tun.

Podle senátora Hatche má thorium ve srovnání s uranem mnoho předností. Kromě výhody velkých domácích zásob je to především skutečnost, že z thoria nelze vyrobit jadernou zbraň a při jeho použití v reaktorech se produkuje menší objem vysoce radioaktivních složek odpadů. Výhodně také poslouží k zneškodnění rozsáhlých skladů plutonia, vyrobeného v současných jaderných elektrárnách. Podle senátorů rozvoj thoriové jaderné energetiky přinese i odpověď na otázku jak významně zmenšit existující zásoby použitého jaderného paliva.

Thorium se obvykle nachází v ložiscích spolu s dalšími prvky, které tradičně náleží do skupiny tzv. vzácných zemin. Ty se používají ve špičkových aplikacích vojenské techniky a důležité jsou například i pro bouřlivě se rozvíjející nanotechniku. Vojenský i civilní průmysl USA je nyní značně závislý na dovozu těchto prvků z Číny. Rozvoj těžby a zpracování thoria spolu se skupinami zhruba 20 prvků vzácných zemin by tak posílil bezpečnost země.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku