Zkušení odborníci na jadernou energetiku chybějí i v Číně

Renesance jaderné energetiky ve světě se potýká s mnohými překážkami. K těm největším patří nedostatek zkušených odborníků, kteří by řídili stavbu a provoz velkého počtu nových jaderných elektráren. Po mnoha letech útlumu se proto rozšiřují kapacity v odborném školství na univerzitách například v USA, Velké Británii a v dalších zemích. V Číně však soudí, že noví specialisté musí napřed získat rozsáhlé praktické zkušenosti, než jim lze svěřit dohled nad provozem jaderné elektrárny.

Bývalý šéf čínského úřadu jaderné bezpečnosti Wang Yuqing nedávno uvedl, že v čínských jaderných elektrárnách má dlouhodobé zkušenosti s jejich provozem jen malá část techniků. Ostatní jsou nově příchozí, především absolventi technických universit a odborných škol. Až bude třeba pokrýt potřeby nově budovaných jaderných elektráren, podíl zkušenějších odborníků v provozech se dále zmenší.

Podle Wanga je provoz a řízení jaderné elektrárny velmi náročnou činností, a ne všechno lze v tomto oboru nastudovat pouze z knih. Poptávka po odbornících je veliká. V současných provozovaných čínských jaderných elektrárnách má nyní 80 procent zaměstnanců praxi v délce čtyři až pět let, elektrárny obvykle zaměstnávají 500 až 600 lidí. Zkušenější pracovníky bude třeba „rozptýlit“ po nových jaderných elektrárnách postupně uváděných do provozu, kde budou nejen garantovat bezpečnost a spolehlivost provozu, ale i školit další nové specialisty.

Nyní Čína spoléhá na tepelné elektrárny spalující uhlí, podíl jaderné energetiky je velmi nízký, zhruba dvě procenta. Počet čínských jaderných elektráren se má ale v příštích letech dramaticky zvýšit. Očekává se, že v roce 2020 celkový výkon čínských jaderných elektráren dosáhne 70 GW, v roce 2030 již 200 GW a v roce 2050 dokonce 400 GW. V energetice obsluhující obrovskou čínskou ekonomiku však bude podíl jaderných zdrojů stoupat jen pomalu – v roce 2020 dosáhne 7 procent, v roce 2030 zhruba 15 procent a v roce 2050 již 22 procent. Nyní v Číně pracuje 11 bloků jaderných elektráren a je schválena stavba 28 dalších, z toho 24 se v současné době již staví.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku