Rusko může v Indii postavit závod na jaderné palivo

Rusko může v Indii postavit závod na jaderné palivo. O jeho vybudování uvažují Rusko i Indie po návštěvě ruského premiéra Putina, který v březnu v Indii podepsal rozsáhlé dohody o spolupráci. Nový indický závod by mohl sloužit také k přepracování použitého jaderného paliva, to vše za dohledu specializovaných mezinárodních organizací.

Transfer technologií z Ruska do Indie by nepodléhal žádným omezením, napsal indický list The Hindu. Indie také dostala od Ruska nabídku zapojit se do vytvářené mezinárodní banky jaderného paliva, která byla založena u chemického kombinátu v sibiřském Angarsku. „Rusko a Indie by dále mohly vytvořit společný podnik na těžbu uranu v Elkonu v Jakutsku,“ uvedl šéf ruského Rosatomu Sergej Kirijenko.

Rusko se s Indií dohodlo také na dalším rozšíření dodávek jaderných reaktorů. V jihoindickém Kudankukulamu byly již vybudovány bloky 1 a 2 s reaktory typu VVER, každý o výkonu 1000 MW. Nyní se připravují plány stavby obdobných bloků 3 a 4, ve výhledu pro Kudankulam jsou bloky 5 a 6. Ruský Atomstrojexport postaví také bloky 1 a 2 nové jaderné elektrárny v Haripuru v západním Bengálsku.

Rusko počítá s tím, že se zapojí do soutěže o dodávky dalších jaderných elektráren v Indii, takže se počet ruských jaderných reaktorů v této zemi může zvýšit až na 16, a to ve třech lokalitách. O tyto další zakázky však bude Rusko soutěžit s francouzskými, americkými a jihokorejskými dodavateli. Očekává se, že Indie takto získá další novou kapacitu ve výrobě elektřiny v rozsahu nejméně 20 GWe a vynaloží na to desítky miliard amerických dolarů.

Polovina z ruských 12 reaktorů, které jsou v Indii již postaveny nebo se staví, bude uvedena do provozu v letech 2012 až 2017. Indie chce do roku zvýšit dosavadní výkon jaderných zdrojů pětinásobně. Všechny nové jaderné bloky musí vyhovovat přísným bezpečnostním předpisům – požaduje se, aby vydržely i náraz způsobený pádem mnohatunového dopravního letadla.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku