Výběr zpráv ze sítě NucNet - 12. týden 2010

Podpora rozvoje dodavatelského systému ve Velké Británii

Britská vláda oznámila, že kabinet schválil půjčku ve výši 80 mil. GBP (89 mil. euro), aby podpořili rozvoj dodavatelského řetězce pro civilní jadernou energetiku. V tomto případě se jedná o „strategickou státní intervenci“ do společnosti Sheffield Forgemasters, na výstavbu výrobních zařízení na těžké výkovky pro nové jaderné elektrárny. Státní půjčka má být kombinovaná se soukromými investicemi, včetně další finanční podpory od firmy Westinghouse. Po dokončení tohoto projektu bude Sheffield Forgemasters jednou ze dvou firem na světě, které budou schopny vyrábět tyto nejtěžší výkovky, které slouží pro výrobu kritických komponentů pro nové JE (TNR, PG, KO). Ministr průmyslu V.B. p. Peter Mandelson řekl, že se zde nejedná pouze o pomoc jedné společnosti, ale o vyjádření podpory vlády V.B. investicím do civilní jaderné energetiky. V současné době je britský průmysl schopen vyrobit pouze 50 % zařízení pro nové JE. Tento podíl se však má změnit v nejbližších letech díky nové státní podpoře na cca 70 %.

Spolupráce Indie a Ruska v jaderné energetice

Indická vláda rozšiřuje spolupráci s Ruskem v jaderné energetice a schválila výstavbu dalších 4 reaktorových bloků VVER 1000 v lokalitě JE Kudankulam (3.- 6. RB) a další dva bloky v lokalitě Haripur v západním Belgánsku ve východní Indii. Ministerský předseda p. Manmohan Singh řekl dne 12.03.2010 po návštěvě ruského premiéra Vladimíra Putina, že projednali a schválili rámcový plán výstavby nových JE v Indii s ruskou účastí. V lokalitě JE Kudankulam se v současnosti dokončují dva nové bloky VVER 1000, které mají být spuštěny v září 2010 a březnu 2011.

První jaderná elektrárna v Izraeli

Izrael připravuje výstavbu své první jaderné elektrárny nejpozději do roku 2025. P. Uzi Landau, ministr pro infrastrukturu, to řekl v Paříži na energetické konferenci, že jeho země usiluje během příštích 10-15 let postavit a provozovat JE Generace III+. Konečné rozhodnutí o typu reaktoru a dodavateli technologie však zatím nebylo učiněno.

Školicí a výcvikový institut jaderné bezpečnosti

Čtyři evropské technické jaderné organizace, zabývající se mj. jadernou bezpečností, založily Školicí a výcvikový institut jaderné bezpečnosti. Tento institut má být zaměřen na posílení evropského výzkumu v jaderné energetice, hodnocení a know-how v oblasti jaderné bezpečnosti a radiační ochrany. Celý název je ENSTTI (The European Nuclear Safety Training and Tutoring Institute) a založily ho tyto organizace: - IRSN (Institute for Radiological Protection and Nuclear Safety), - GRS (Gesellschaft für Anlagen und Reaktorsicherheit), - UJV Řež a - LEI (Litevský energetický institut). IRSN říká, že ENSTTI bude nabízet školení od 6 týdnů až po několik měsíců pro absolventy VŠ a pro lidi z jaderné energetiky. Pro více informací a přihlášky je možno jít na adresu:
www.enstti.org.

Zdroj: Překlady ze sítě NucNet, Zbyněk Grunda

zpět na úvodní stránku