Poslední americké palivo na Temelíně

Včera (29.3.) byla přivezena do JE Temelín další dodávka jaderného paliva. Tentokrát se jednalo o poslední palivo desetiletého kontraktu na dodávky s americkou společností Westinghouse. Následujících deset let bude Temelín využívat palivové soubory od ruské společnosti TVEL.

Celkem 48 čerstvých palivových souborů bylo na elektrárnu přivezeno ve 24 transportních kontejnerech. "Transport dorazil do elektrárny v pořádku. Všechny transportní kontejnery jsme vyložili do skladu čerstvého paliva. Nyní bude následovat vstupní kontrola palivových souborů. Palivo je určeno pro druhý blok. Do aktivní zóny reaktoru bude zavezeno během odstávky, která začne 1. května," uvedl Daniel Ernst, vedoucí odboru reaktorová fyzika JE Temelín.

Na prvním bloku elektrárna letos poprvé využije palivo společnosti TVEL. "Ve skladu čerstvého paliva již máme připraveno 166 palivových souborů a 63 regulačních klastrů. Dodávka je tedy kompletní a zahrnuje i tři rezervní palivové soubory a dva klastry," dodal Daniel Ernst. V roce 2011 bude palivo TVEL zavezeno také do druhého bloku. Na obou blocích se bude jednat o kompletní obměnu paliva, kdy všechny soubory společnosti Westinghouse budou nahrazeny ruským palivem.

Přechod na palivo jiného výrobce byl proveden po naplnění desetileté smlouvy se stávajícím dodavatelem. Také nový kontrakt je uzavřen na deset let. Ruský TVEL vyhrál před čtyřmi lety výběrové řízení, které vypsala společnost ČEZ. Od nového paliva vedení elektrárny očekává nejen jeho spolehlivost, ale i zvýšení výkonu reaktoru na 104 % a prodloužení palivové kampaně ze čtyř na pět let.

Zdroj: ČEZ

zpět na úvodní stránku