Stát chce zpět reaktor v Řeži

Ministerstvo průmyslu hledá cesty, jak znovu ovládnout jaderný výzkum, který vláda před sedmnácti lety rozprodala soukromým firmám. Nejvíc ho zajímá soukromý ústav v Řeži u Prahy.

Podle informací deníku E15 se Česko chce aktivněji zapojit do nadějného projektu reaktoru čtvrté generace společně s australskými a indickými vědci. K tomu potřebuje některé americké technologie. Američané však nejnovější jaderné přístroje odmítají prodat soukromé firmě.

„Ideální by ale bylo koupit část ústavu v Řeži, který se zabývá výzkumem reaktoru, a vytvořit z něho státní výzkumný ústav,“ uvedl dobře informovaný zdroj, který si nepřál být jmenován.

„Stát dlouhodobě zvažuje, že změní systém fungování jaderného výzkumu tak, aby byl vytvořen státní výzkumný ústav či agentura. V tuto chvíli jsou práce na projektu ve stadiu příprav,“ řekl mluvčí ministerstva průmyslu Pavel Vlček.
S vedením výzkumného ústavu ale o plánu zatím nikdo nejednal. „Něco se ke mně doneslo, ale oficiálně se žádná jednání nekonala,“ uvedl šéf představenstva Ústavu jaderného výzkumu Řež Aleš John. Nic o něm neví ani majoritní vlastník, skupina ČEZ.

John také potvrdil, že zatím ztroskotala jednání ve Spojených státech o dodávkách materiálu, který je nezbytný pro pokračování experimentů ústavu. „Spojené státy podmiňují dodávky větší kontrolou ze strany státu,“ vysvětlil.

Ústav jaderného výzkumu Řež v minulých letech pokročil především ve výzkumech takzvaného thoriového cyklu, kdy se v reaktoru místo uranu používá jako palivo právě thorium. Slabě radioaktivní kov se v zemské kůře vyskytuje mnohem hojněji než uran. Jeho zásoby vystačí podle současných odhadů zhruba na pět tisíc let. Podle odhadů by se reaktory čtvrté generace mohly dostat do komerčního provozu za dvacet až třicet let.

Odborníci upozorňují, že spolupráce při dalším výzkumu reaktorů čtvrté generace by byla obrovskou šancí nejen pro tuzemský výzkum, ale i pro jaderný průmysl. „Dostali bychom se na absolutní špičku a později bychom byli u zavádění nové technologie,“ připomněl prezident České nukleární společnosti Václav Hanus.

Ústav jaderného výzkumu Řež se podílí na celé řadě výzkumných projektů, které souvisejí nejen s vývojem reaktorů čtvrté generace, ale i s bezpečností jaderných zařízení. Přes 52 procent společnosti vlastní energetická společnost ČEZ, 27,8 procenta akcií ovládá přes Slovenské elektrárne italský Enel a 17 procent drží přes Škodu JS ruská OMZ Group. Předloni ústav vykázal při tržbách ve výši 1,2 miliardy korun přes 36 milionů čistého zisku.

Zdroj: E15

zpět na úvodní stránku