Ve Švédsku o výstavbě jaderných elektráren

Ve Švédsku se rozhodnou, zda budou postaveny nové jaderné elektrárny náhradou za ty dosluhující. Vládní návrh nového zákona počítá s náhradou 10 reaktorů, které pokrývají až 40 procent spotřeby elektřiny v této zemi. Již v příštích 10 letech by to znamenalo postavit jeden až dva nové jaderné bloky. O této zásadní změně dosavadní politiky rozhodne nejen parlament, ale i výsledek letošních parlamentních voleb.

Návrh zákona překládaný vládní pravicovou koalicí naráží na odpor opozice, především sociální demokracie a zelených. Ta se v předchozích desetiletích zasadila o útlum jaderné energetiky v zemi a předpokládala i odstavování těchto zdrojů elektrické energie. Náhled Švédů na jadernou energetiku se však v posledních letech radikálně změnil. Nyní ji pokládají za nejlepší způsob, jak zajistit dostatek elektřiny a současně přispět k ochraně životního prostředí.

Jak důležitá je pro Švédsko výroba elektřiny v jaderných elektrárnách ukázala letošní krutá zima. V době plánovaných odstávek tří z 10 jaderných zdrojů bylo nutné nakupovat elektřinu ze sousedního Norska; její cena se však na trhu vyšplhala do závratných výšek, v únoru až na 135,80 eura za megawatthodinu. Velké výdaje poškodily jak švédský průmysl, tak obyvatelstvo. Očekává se, že na stavbě nových jaderných reaktorů se budou podílet dosavadní vlastníci těchto zdrojů – švédská energetická firma Vattenfall AB, finská Fortum Oyj a německá E. ON AG.

Zdroj: Haló noviny

zpět na úvodní stránku