Nové temelínské bloky budou zřejmě autonomní

Dva nové reaktorové bloky v JE Temelín budou podle všeho nezávislé na stávajícím zařízení elektrárny. V několikahektarovém areálu tak zřejmě budou pracovat dva autonomní bloky, pracovně nazývané Temelín I (současné dva s reaktory VVER-1000) a Temelín II (dva připravované).

Jen z části se uplatní technika a technologie připravené pro třetí a čtvrtý blok v původním projektu. Naopak se využije veškerá infrastruktura, tedy dodávky energií i vody z vltavských přehrad Hněvkovice a Kořensko, což je podstatné pro ekonomiku celého projektu.

Vyplývá to podle ředitele útvaru výstavba jaderných elektráren ve společnosti ČEZ Petra Závodského i z představ všech tří účastníků nynějšího tendru. Vedou je k tomu především praktické důvody související s potřebou oddělit stavbu od provozovaných bloků. Navíc však důležitou roli hraje čas: Současné dva temelínské bloky budou v provozu zhruba do poloviny století, kdežto nové, jejichž spuštění se předpokládá v roce 2020, o dvě desetiletí déle.

Do soutěže o zakázku na vybudování dvou bloků v Temelíně s opcí na další tři v Evropě bez lokalizace se přihlásili tři uchazeči: česko-ruské konsorcium Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress, americký Westinghouse a francouzská AREVA. Vítěz bude vyhlášen koncem příštího nebo začátkem přespříštího roku. Oba temelínské bloky budou mít výkon tisíc až 1700 MWe každý.

Další informace:

České jaderné elektrárny Dukovany a Temelín jsou v provozu od roku 1985, resp. 2000. Čtyři dukovanské bloky s reaktory VVER-440 vyrobily doposud přes 300 miliard kWh, dva temelínské s reaktory VVER-1000 dosáhnou letos stomiliardové hranice. Pokud by se tento proud získával v uhelných zdrojích, spálilo by se na 400 miliónů tun hnědého uhlí, při jehož dobývání by se musela odkrýt více než miliarda kubíků zeminy, a do ovzduší by uniklo zhruba stejné množství oxidu uhličitého, který způsobuje globální oteplování.

Jaderná elektrárna Dukovany se za dobu svého provozu zaplatila nejméně dvakrát, uvádí její mluvčí Petr Spilka. Po právě probíhající modernizaci, díky níž bude moci vyrábět nejméně do roku 2025, se její výkon zvýší z původních 1760 na 2000 megawattů. Návratnost investice do dvou stávajících temelínských bloků nepřevyšuje podle posledních odhadů 20 let.

Zdroj: JLM

zpět na úvodní stránku