Největší kovací lisy na světě vyrobí díly nových reaktorů

Jednotlivé části nádob nových jaderných reaktorů o vysokém výkonu se vyrábějí jako rozměrné a velmi těžké výkovky. Na světě je jen velmi málo vhodných velkých kovacích lisů, které jsou schopny tuto výrobu zvládnout v potřebné vysoké kvalitě. Jedním z nich je nový kovací lis britské společnosti Sheffield Forgemaster s tvářecí silou 15 000 tun.

Nový kovací lis stál britské strojaře 140 miliónů liber (210 miliónů dolarů). Větší část pořizovací ceny byla hrazena z vládní podpory (britský Strategic Investment Fund). Menší částí přispěl výrobce reaktorů Westinghouse spolu s britským finančním gigantem Lloyds Banking Group.

Nový kovací lis má vyrábět díly jaderných reaktorů, které se budou v následujících letech stavět ve Velké Británii. Například francouzská společnost Areva tu vybuduje několik jaderných elektráren, první má být uvedena do provozu již v roce 2017. Další tři nové reaktory Arevy v Británii mají poté následovat v intervalech 18 až 24 měsíců. Počítá se však také s výrobou dílů pro reaktory dodávané společností Westinghouse.

Britští strojaři doufají, že podíl domácího průmyslu na stavbě nových jaderných elektráren bude alespoň 50 procent. Pokud však budou jejich závody vybaveny potřebnou kvalitní technikou, může tento podíl stoupnout až na 70 procent. Další kapacita je určena na export.

Sheffield Forgemasters nebude mít v pokrytí potřeb domácí i zahraniční jaderné energetiky snadnou úlohu. Nové velké kovací lisy si totiž pořizují i jeho konkurenti. K těm největším patří Japan Steel Works, korejský Doosan Heavy Industries a China First Heavy Industries. Doosan plánuje uvedení nového velkého kovacího lisu do provozu již v roce 2012, podobně jako ruský strojírenský výrobce OMZ Ižorský závod. Zájem o tuto produkci vyjádřily i další společnosti, například indický Bharat Heavy and Larsen a také čínská Shanghai Electric.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku