Emiráty vybírají místo pro jadernou elektrárnu

Spojené arabské emiráty (UAE) vybírají místo pro první jadernou elektrárnu. Energetická společnost Emirates Nuclear Energy Corporations (ENEC) posuzovala 10 lokalit. Jako nejvhodnější uvedla místo na pobřeží Perského zálivu u Braky v jihozápadní části emirátu Abu Dhabi, poblíž hranic se Saúdskou Arábií.

Volbu Braky pro vybudování první jaderné elektrárny musí nyní potvrdit regulátor – Federal Authority for Nuclear Regulation, a také vládní agentura pro kontrolu životního prostředí. Toto místo podle odborníků splňuje všechny požadavky včetně historie seizmických záznamů, vzdálenosti od velkých sídel, bezpečnostních pravidel apod. Braka je vzdálena asi 50 km od Ruwais, centra ropného průmyslu emirátu.

Nová jaderná elektrárna má pokrýt čtvrtinu rostoucí spotřeby elektřiny emirátu Abu Dhabi. Stavba jaderné elektrárny začne v roce 2012 a první ze čtyř bloků, každý o výkonu 1400 MW, má vyrábět elektřinu již od roku 2017. V loňském roce získalo kontrakt na výstavbu této elektrárny za 20 miliard dolarů konsorcium vedené jihokorejským energetickým obrem Korea Electric Power Corporation. V náročné soutěži tato nabídka zvítězila nad konkurencí z Francie, Japonska a USA.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku