V Asii postaví další reaktory VVER

Další země v Asii se rozhodují pro stavbu jaderných elektráren s ruskými reaktory typu VVER. Po Číně, Indii a Íránu má obdobný zájem i Bangladéš a Vietnam. Všude tam má velké šance ruský dodavatel jaderné energetiky Atomstrojexport. Dohody Ruské federace s těmito rychle se rozvíjejícími zeměmi mají zahrnovat i další služby včetně dodávek jaderného paliva.

Dohodu Bangladéše a Ruska o spolupráci v jaderné energetice podepsali v květnu zástupci obou zemí – šéf Rosatomu Sergej Kirijenko a Yafesh Osman, bangladéšský ministr pro vědu a techniku. Konečná dohoda bude podepsána zřejmě letos v září při návštěvě bangladéšské premiérky Sheikh Hasina Wazed v Moskvě. Podle dohody by byly v Bangladéši vybudovány dvě jaderné elektrárny poblíž města Rooppur, asi 120 km severně od hlavního města Dháky, každá o výkonu 1000 MW. Náklady na výstavbu každé z těchto elektráren se odhadují na 1,5 miliardy amerických dolarů. Obě elektrárny mají být v provozu do roku 2017.

Ekonomika Bangladéše se rychle rozvíjí a poptávka po elektřině stále stoupá. V současné době má země se 150 milióny obyvatel neuspokojenou poptávku po zdrojích o celkovém výkonu 2500 MW.

Další zemí, která se rozhoduje pro jadernou energetiku, je Vietnam. Vuong Huu Tan, šéf vietnamského institutu pro jadernou energetiku, v květnu oznámil, že jeho odborníci doporučují nákup ruských jaderných reaktorů pro jejich vysokou spolehlivost. Nové jaderné elektrárny mají být vybudovány v Ninh Thuan, každá z nich má mít výkon 2000 MW. Konečné schválení výběru ale ještě záleží na rozhodnutí vietnamské vlády.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku