Stavba další brazilské jaderné elektrárny může začít

Brazilská komise pro jadernou energetiku vydala povolení ke stavbě třetí jaderné elektrárny v zemi. Bude mít název Angra III a výkon 1405 MW. Podobně jako předchozí brazilské jaderné elektrárny s tlakovodními reaktory Angra I a Angra II má být umístěna na břehu Atlantiku v brazilském státě Rio de Janeiro.

Stavba třetí brazilské jaderné elektrárny má trvat 66 měsíců, náklady dosáhnou 5,94 miliardy amerických dolarů. Stavba vytvoří 9000 přímých a 15 000 nepřímých pracovních míst. Po uvedení elektrárny do provozu tu bude zaměstnáno okolo 500 pracovníků. Očekává se, že první jaderné palivo bude do reaktoru zavezeno v roce 2014, komerční provoz začne v roce 2015.

Brazilská vláda nyní připravuje plány staveb až čtyř dalších jaderných elektráren s reaktory o jednotkovém instalovaném výkonu 1000 MW. Měly by být uváděny do provozu postupně, poslední z nich v roce 2030. Rozvoj jaderné energetiky v Brazílii se může opřít o velké zásoby uranu, šesté největší na světě, a o domácí výrobu jaderného paliva s obohaceným uranem ve státním podniku INB.

V Brazílii dosud pracují dvě jaderné elektrárny, patřící energetické společnosti Electronuclear. Angra I je vybavena reaktorem o výkonu 657 MW a byla uvedena do provozu v roce 1975. V elektrárně Angra II pracuje reaktor o výkonu 1350 MW, elektřinu vyrábí od roku 1999. Obě elektrárny pokrývají pouhá tři procenta brazilské spotřeby elektřiny. Až 84 procent elektrické energie se tu vyrábí v hydroelektrárnách.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku