Jižní Korea vyrobí malé reaktory pro rozvojové země

Jaderný průmysl Jižní Koreje dokončí v tomto roce vývoj nových malých modulárních reaktorů. Chce je nabízet v rozvojových zemích, kde mohou být mnohem vhodnější než reaktory velké. Nejsou totiž tak náročné na budování rozsáhlé rozvodné sítě a jejich pravidelné odpojování při údržbě a výměně paliva nezpůsobí problémy s plynulým zásobováním elektřinou.

Jak oznámilo jihokorejské ministerstvo školství, vědy a techniky, k vývoji nové řady modulárních reaktorů bylo vytvořeno konsorcium vedené energetickou firmou Korea Electric Power Corp. a tvořené dalšími 13 společnostmi. Konsorcium zahrnující firmy jako POSCO a STX Heavy má investovat okolo 100 miliard wonů (81,7 mil. amerických dolarů) do dokončení konstrukce a technického ověření celého systému integrovaných modulárních pokročilých reaktorů SMART. Státní výzkumný institut (Korea Atomic Energy Research Institute) pak vynaloží v průběhu příštího roku po detailním posouzení jihokorejským regulátorem dalších 70 miliard wonů na schválení konstrukce.

Jihokorejští výrobci a vývozci očekávají, že jejich nová nabídka v rozvojových zemích uspěje. Lépe než v případě obvykle nabízených desítinásobně větších reaktorů totiž odpovídá podmínkám těchto zemí, často s nevyvinutou a málo spolehlivou energetickou distribuční sítí. První nový reaktor řady SMART má být hotov a předveden v průběhu roku 2011. Vývoj těchto reaktorů začal v roce 1997 a dosud na něj bylo vynaloženo 140,1 miliardy wonů.

Očekává se, že vybudování reaktoru SMART bude stát okolo 500 miliard wonů (408,5 mil. amerických dolarů), tj. mnohonásobně méně než jaké jsou náklady na stavbu velkých komerčních reaktorů. Každý reaktor SMART má poskytnout elektřinu až 100 000 obyvatel. Tento energetický zdroj bude také velmi vhodný pro odsolování mořské vody (jihokorejský průmysl již na jeho konstrukci pracuje). Studie amerického ministerstva energetiky nedávno uvedla, že rozvojové země by do roku 2030 potřebovaly vybudovat a provozovat až 700 takových reaktorů. Představuje to celkové dodávky v objemu 350 biliónů wonů (286 miliard amerických dolarů).

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku