Americké univerzity dostanou milióny dolarů na výuku jaderné energetiky

Americké ministerstvo energetiky se rozhodlo věnovat více než 18 miliónů dolarů univerzitám na výchovu nových specialistů pro jadernou energetiku. Podle oznámení ministra energetiky USA Stevena Chu tak vláda podpoří a upevní vedoucí postavení amerického jaderného průmyslu na globálním trhu. Zároveň tím pomůže nastartovat obnovu této důležité oblasti domácí ekonomiky.

Ministerstvo energetiky USA v červenci oznámilo, že pro podporu výuky jaderné energetiky vyčlenilo na amerických univerzitách 18,2 miliónu dolarů. Z toho 5 milionů dolarů připadne na stipendia 117 řádným i postgraduálním studentům a 13,2 miliónu dolarů na modernizaci zařízení univerzit, především výzkumných a školních reaktorů. O tyto prostředky ve formě grantů se podělí 39 univerzit ve 27 amerických státech.

Chu také zdůraznil, že rozvoj jaderné energetiky je významnou součást úsilí vybudovat v USA nové odvětví ekonomiky zabývající se „čistou energetikou“, včetně vytvoření nových pracovních míst.

Již v květnu 2010 vybralo americké ministerstvo energetiky 42 výzkumných projektů univerzit v USA, které obdrží celkem 38 miliónů dolarů. Výzkum a vývoj nových zařízení pro jadernou energetiku zahrnuje například nové technologie na zpracování a recyklaci použitého paliva, na další výzkum a vývoj čtvrté generace jaderných reaktorů, na další zvýšení spolehlivosti a bezpečnosti současné generace jaderných reaktorů, a také i na výzkum a vývoj zcela nových typů jaderných zařízení.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku