Korejské a japonské firmy chtějí dokončit filipínskou jadernou elektrárnu

Korejské a japonské firmy budou soupeřit o zakázku na dokončení mnoho let rozestavěné filipínské jaderné elektrárny. Oznámila to filipínská energetická společnost National Power Corp. (Napocor). Filipínskou jadernou elektrárnu v Bataanu postavila v roce 1984 za vlády prezidenta Marcose společnost Westinghouse. Po vlně obav z jaderné energetiky ve světě v polovině 80. let však elektrárna nikdy nebyla uvedena do provozu.

Zakonzervovanou elektrárnu v Bataanu o výkonu 620 MW je nyní třeba dokončit a současně i modernizovat. Nová vláda prezidenta Aquina a filipínské veřejné mínění je této akci nakloněno, nebo jí alespoň nebrání. Země totiž pociťuje značný nedostatek elektrické energie. Velké šance se dávají nabídce japonské společnosti Toshiba, která se v uplynulých letech stala majitelem americké společnosti Westinghouse. Ta první a dosud jedinou jadernou elektrárnu postavila v 80. letech za 2,3 miliardy amerických dolarů.

O modernizaci a dokončení této jaderné elektrárny se nyní uchází také korejská energetická firma Kepco. Ta oznámila, že náklady na uvedení elektrárny v Bataanu do provozu odhaduje na 1 miliardu dolarů. Kepco nedávno získala velkou zakázku na dodávku čtyř reaktorů pro Spojené arabské emiráty. Nová elektrárna o stejném výkonu by Filipíny přišla na 1,24 miliardy dolarů, uvádějí ve své nabídce Korejci.

Očekává se, že Filipíny se po letech váhání rozhodnou pro návrat k jaderné energetice. Uvažují také o výstavbě dalších menších jaderných zdrojů elektřiny. Rozvoj jaderné energetiky plánují i sousední země jihovýchodně Asie sdružené v regionální organizaci ASEAN. Nejdále v rozhodování jsou zřejmě ve Vietnamu, kde jaderné elektrárny vybuduje ruský dodavatel Atomstrojexport. Ten takové elektrárny nabízí i dalším zemím regionu. Zájem rozvíjet jadernou energetiku mají například Thajsko, Indonésie a Malajsie.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku