Uran z Kazachstánu může být pro Japonsko levnější

Japonské energetické firmy studují možnost dopravy uranu pro své jaderné elektrárny z Kazachstánu po ruské sibiřské železniční magistrále do obohacovacího závodu v Angarsku a poté do ruských přístavů na pobřeží Tichého oceánu. Cena takto získaného uranu by byla zajímavá nejen pro japonské, ale i pro další asijské jaderné elektrárny.

Japonské ministerstvo průmyslu a obchodu bude financovat studii, která vyhodnotí možnost snížení nákladů na dovoz kazachstánské uranové rudy pro jaderné palivo japonských elektráren. Dosud se počítalo s tím, že uran vytěžený v Kazachstánu bude přepravován po železnici do ruského St. Petersburgu a dále do obohacovacích závodů ve Francii, resp. v Kanadě a USA. Teprve pak z něj bude možné vyrobit palivo pro jaderné elektrárny.

Navrhovaná nová trasa přes ruskou Sibiř může výrazně uspořit náklady. Sníží se potřebný čas na přepravu, a to ze 100 na 25 dní. Využije se také kapacita ruských obohacovacích závodů, která nyní činí 45 procent celkové světové kapacity. Příznivá má být také cena takto zpracovaného uranu. To je důležité v době, kdy se počítá s růstem poptávky po jaderném palivu. Ve světě se totiž právě staví 53 nových reaktorů, naprostá většina z nich v Asii. Kromě toho se připravuje nebo plánuje výstavba zhruba 500 dalších, které by měly začít vyrábět elektřinu už v roce 2030.

Kazachstán se stal v roce 2009 světovou jedničkou v těžbě uranu, předstihl dosud vedoucí Kanadu a Austrálii. Zájem těžit kazachstánský uran projevily japonské, indické, čínské, americké a jihokorejské, francouzské a ruské firmy. Letos má být v Kazachstánu vytěženo 18 000 tun uranu. Kazachstán tak získá 40 procent japonského trhu s uranem určeným pro jaderné elektrárny. Tyto elektrárny v roce 2017 pokryjí 41 procent výroby elektřiny v zemi. V současné době vyrábí v Japonsku elektřinu 55 jaderných reaktorů a počítá se s výstavbou 11 dalších.

Kazachstán za svůj uran získá nejen finanční prostředky na další rozvoj země, ale i špičkovou japonskou techniku pro různé obory. Již nyní je také držitelem 10 procent akcií amerického výrobce jaderných reaktorů Westinghouse, jehož majoritním vlastníkem je japonská firma Toshiba.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku