O severofinský reaktor soutěží dvě obce

a výstavbě sedmého atomového bloku ve Finsku se budou podílet Němci

Zatímco na stavbě pátého finského jaderného bloku v Olkiluotu se teprve instalovala tlaková nádoba, parlament už dal zelenou šestému a sedmému reaktoru. Jeden postaví společnost TVO v sousedství právě vznikajícího a podle všeho bude osazen rovněž Evropským tlakovodním reaktorem EPR, druhý plánuje firma Fennovoima na nejsevernějším pobřeží Botnického zálivu.

Výsledky hlasování poslanců z 1. července přivítal viceprezident Federace finských podnikatelů a šéf Severobotnického podnikatelského sdružení Jorma Kurtesoja. Podle něj schválení licence na sedmý reaktor, bez ohledu na to, která lokalita se nakonec zvolí, výrazně posílí konkurenceschopnost místního podnikání a poskytne mu významný impuls.

V úvahu přicházejí dvě obce, které už dnes svádějí tvrdý zápas o získání této obří investice odhadované na nejméně čtyři miliardy eur. Šance poloostrovů Hanhikivi u Pyhäjoki 120 km jihozápadně od stotisícového Oulu a Karsikko poblíž Sima (100 km severně od Oulu) jsou nyní vyrovnané. Definitivní rozhodnutí se očekává v příštím roce.

Shodné vyhlídky má zatím i nabízená technologie: V úvahu přicházejí varné reaktory od Toshiby (1600 MW) a Kerena od Arevy (1250 MW) a tlakovodní EPR jako v Olkiluotu. Jako akcionář Fennovoimy a technologický partner spolupracuje na projektu německý E.on, který tak rozvíjí své jaderné kompetence, jež nemůže uplatňovat doma kvůli stále platnému programu likvidace německé atomové energetiky (Ausstieg) do roku 2021. Stavba na severu Finska má začít v roce 2012, první proud má nový reaktor dodat do sítě v roce 2020.

Investorská firma Fennovoima vznikla před třemi roky a loni předložila finské vládě plán vybudovat na severu země velkokapacitní jaderný zdroj. „Celková spotřeba 64 akcionářů Fennovoimy činí ve Finsku 25 TWh ročně, tedy téměř 30 procent finské poptávky. Soběstačnost firmy v dodávkách elektřiny je velice slabá a nový jaderný blok může krýt její spotřebu nejméně z poloviny,“ uvádí se v obsáhlé zprávě předložené loni finské vládě. Cena proudu ovlivňuje výraznou měrou například produkci oceláren Outokumpu v Torniu a zinkových hutí Boliden v Kokkole a dalších významných podniků, zdůrazňuje se v ní.

Finsko spotřebovává ročně 87 TWh elektřiny, více než dvakrát lidnatější Česko. Stávající čtyři jaderné bloky (po dvou v Olkiluotu a Loviise) dodávají podle statistik MAAE třetinu finské elektřiny, dovozem zejména z Ruska se kryje až pětina domácí spotřeby, informuje agentura Czech Trade. Výstavbou nových jaderných bloků chce země zásadně omezit tuto závislost a v případě polárního reaktoru navíc posílit dodávku levného proudu v místech jeho zvýšené spotřeby. Neméně vážnou roli při orientaci na rozvoj jaderné energetiky hraje snaha omezovat emise skleníkových plynů poškozujících zemské klima.

Další informace:

Finsko provozuje čtyři jaderné bloky ve dvou lokalitách. V Loviise běží dva tlakovodní reaktory VVER-440 vybavené, obdobně jako Temelín, západním řídícím systémem (Siemens). Jejich výkon činí 1020 megawattů. Dva bloky s varnými reaktory v Olkiluotu od švédské firmy ABB Atom AB dodávají do sítě celkem 1680 megawattů (téměř tolik, co elektrárna v Dukovanech). Na celkové výrobě elektřiny ve Finsku se dnes jaderné zdroje podílejí téměř třetinou, po dokončení nového bloku v Olkiluotu to bude přes 40 procent a po spuštění šestého a sedmého reaktoru více než polovina.

Zdroj: JLM

zpět na úvodní stránku