Stát chystá rezervy jaderného paliva

Česko bude mít v budoucnu nejen strategické rezervy ropy a pohonných hmot, ale také jaderného paliva pro elektrárny v Dukovanech a Temelíně. „Na tom, že je potřeba zásoby pořídit, se s ohledem na energetickou bezpečnost i strategičnost jaderných elektráren pro českou energetiku shodují všechny zainteresované strany,“ uvedl mluvčí ministerstva průmyslu Pavel Vlček. Teď už podle něj půjde jen o to, jakým způsobem se budou tyto zásoby nejen pořizovat, ale také financovat. Ve hře jsou dvě varianty – buď bude mít zodpovědnost za ochraňování zásob jaderného paliva přímo stát prostřednictvím Správy státních hmotných rezerv (SSHR), nebo společnost ČEZ jako provozovatel jaderných elektráren.

„Letos na podzim budeme předkládat vládě možná řešení včetně toho, kdo se bude podílet na financování,“ řekl v rozhovoru pro deník E15 předseda správy hmotných rezerv Ladislav Zabo. Zároveň ale upozornil, že právě ve financování může být potíž, protože jde o výdaj ve výši deseti miliard korun. „Sami můžeme finanční prostředky vygenerovat pouze v případě, že bychom prodali pohonné hmoty. To znamená, že bychom paradoxně řešili energetickou bezpečnost na úkor energetické bezpečnosti v jiné oblasti,“ uvedl Zabo.

Státní správa hmotných rezerv sdílí stanovisko ministerstva financí, že by se na financování měl podílet ČEZ a další subjekty, které se zabývají výrobou či případně distribucí elektřiny.

ČEZ na druhé straně uvádí, že může být odpovědný pouze za správu a financování jaderného paliva pro vlastní potřeby. „Pokud se stát rozhodne, že v zájmu energetické bezpečnosti chce mít i zásoby jaderného paliva, je to záležitost, která jde mimo nás,“ uvedl mluvčí skupiny ČEZ Ladislav Kříž. Upozorňuje, že ČEZ není zodpovědný za energetickou bezpečnost. Je pouze jedním ze subjektů na trhu, který má tu „zvláštnost“, že je největší a majoritu v něm má stát.

„Samozřejmě, že za správu jaderného paliva pro naše potřeby chceme být, jsme a budeme zodpovědni my. Jsme obchodní firma a i správa jaderného paliva podléhá obchodním pravidlům, tedy spravujeme palivo tak, jak je to pro nás obchodně nejvýhodnější,“ upřesňuje Kříž.

Ministerstvo průmyslu zdůrazňuje, že Česko má od letošního roku pouze jednoho dodavatele paliva pro obě své jaderné elektrárny. Tím je ruská společnost Tvel, která v Temelíně dostala přednost před americkou firmou Westinghouse. Zatím se mluvilo o tom, že rezervy jaderného paliva by se měly rovnat čtyřem překládkám provozu v Dukovanech i Temelíně.

Otázka energetické bezpečnosti bude podle všeho aktuální i v souvislosti s chystanou výstavbou dalších bloků v Temelíně. Jaderné palivo bude podle informací ČEZ dodávat po dobu šesti až deseti let jeden ze tří uchazečů, který zvítězí v tendru na dostavbu. Tuto trojici tvoří česko-ruské konsorcium Škody JS a Atom strojexportu, americko-japonský Westinghouse a francouzsko-německá Areva.

Nový tendr na dodávky samotného paliva bude pravděpodobně vyhlášen po dalších šesti až deseti letech. Na tom, že je třeba zajistit rezervy jaderného paliva, se usnesla už Topolánkova vláda v červenci 2008.

Zdroj: E15

zpět na úvodní stránku