Indie vybuduje celosvětové centrum pro rozvoj jaderné energetiky

Indická vláda zamýšlí vybudovat, podporovat a spravovat nové celosvětové centrum pro spolupráci v jaderné energetice. Centrum umožní prostřednictvím akademické výměny globální rozvoj těchto nejnovějších technologií. Založení a vybudování centra se má uskutečnit postupně ve třech fázích.

Po dlouhých letech, kdy Indie vyvíjela svoje jaderné systémy nezávisle, se chce nyní více zapojit do mezinárodní spolupráce na rozvoji jaderné energetiky. Spolupráce se má týkat všech aspektů rozvoje jaderné energetiky včetně jaderné bezpečnosti, radiační ochrany a využití jaderných technologií ve zdravotnictví, potravinářství a v průmyslu.

Indie soudí, že má světu co nabídnout v mnoha oblastech rozvoje jaderné energetiky, například ve využití thoria jako jaderného paliva v tlakovodních jaderných reaktorech. V zemi byla vyvinuta originální technologie přípravy thoriového jaderného paliva, která se nyní ověřuje ve fyzikálních experimentech. Současně se pracuje i na její komerční verzi.

Indie má velké zásoby thoria, hlavně v monazitu obsaženého v píscích na plážích kolem celého západního i východního po obřeží země. Objem těchto zásob monazitu se odhaduje na více než 10 milionů tun. Další velké zásoby nerostu se nalézají na pláních v indických státech Kérala, Andhra Pradesh, Západní Bengálsko, Tamil Nadu, Orissa a Jharkhand. Monazit obsahuje 9 až 10 procent oxidu thoria.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku