Čínské jaderné reaktory VVER již s čínským palivem

Čínská jaderná elektrárna v Tianwanu s reaktory typu VVER začala být zásobována palivem vyrobeným v Yibinu na jihu Číny. Po třech letech provozu prvních dvou bloků této elektrárny postavené ruským Atomstrojexportem tak začne v Číně vyrobené palivo nahrazovat dosavadní dodávky od ruské společnosti TVEL.

Výrobní závod společnosti China Jianzhong Nuclear Fuel (CJNF) v Yibinu v provincii Sichuan používá technologii výroby převzatou od ruské společnosti TVEL podle kontraktu uzavřeného v roce 2009. V letošním roce tu vyrobili prvních 54 palivových souborů pro reaktory VVER, které již byly zavezeny do reaktorů v Tianwanu. Závod v Yibinu vyrábí jaderné palivo také pro další čínské jaderné elektrárny s tlakovodními reaktory. Jeho kapacita se neustále rozšiřuje, v roce 2020 má vyrobit již 1000 tun jaderného paliva.

Čína má ještě jeden závod na výrobu jaderného paliva, a to v Baotou v provincii Vnitřní Mongolsko. Ten vyrábí palivo pro reaktory typu CANDU. Čína sice usiluje o co největší soběstačnost v dodávkách jaderného paliva, přesto se zatím bez zahraniční spolupráce neobejde. Počítá se proto s rozsáhlými dodávkami jaderného paliva od společnosti Areva pro budované elektrárny s reaktory typu EPR a od společnosti Westinghouse pro reaktory AP1000; těch se nyní staví v Číně hned několik a počítá se s jejich dalším značným rozšířením.

První dva bloky jaderné elektrárny v Tianwanu s reaktory typu VVER byly uvedeny do provozu v letech 2006 a 2007. V březnu letošního roku Atomstrojexport a energetická společnost Jiangsu Nuclear Power Corporation (JNPC) podepsaly kontrakt o rozšíření elektrárny o další dva obdobné bloky. Očekává se, že jejich stavba bude zahájena již letos v říjnu.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku